ମହିଳା ସାଂସଦ ଚୋରୀ କଲେ ଦାମିକା ପୋଷାକ : ଧରା ପଡିଲା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରାଜନୀତିରେ ଉତ୍ତେଜନା

80

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଏ ବିଷୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅନେକ ସର୍ବ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ  ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । କେହି କେହି  କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସାଂସଦଙ୍କଠାରୁ ଏଭଳି ଘଟଣା ଆଶା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ତେବେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ଚରିତ୍ରର ବିରୋଧୀ , କିନ୍ତୁ ମୋର ଇସ୍ତଫା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ କାରଣ ଅଛି । ମୁଁ ଅଭିଯୋଗକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।  ମୁଁ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛି ଏବଂ ମୁଁ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ ଅଟେ ।

ଆଜିକାଲି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆଉ ଜଣେ ସାଂସଦ ଖୁବ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି । ସିଏ କିନ୍ତୁ ସଂସଦ ଭିତରେ ଗୀତ ଗାଇବା, ଭାଷଣ ଦେବା କିମ୍ବା ଭାରତ ପରି ହଙ୍ଗମା କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗର ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଛି ଛାକର କରୁଛନ୍ତି । ଟିକେ ଅଜବ ଲାଗୁଛି ଯେ ଜଣେ ସାଂସଦ ଦୋକାନରୁ ପୋଷାକ ଚୋରି କରିବେ, କିନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏହି ସାଂସଦଙ୍କ ଉପରେ ସେହି ସମାନ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଅଭିଯୋଗରେ ଘେରି ରହିବା ପରେ ସେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ  ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ସେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଗମ୍ଭୀର, ସେ ଏଥିପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ  ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଘେରି ରହିବା ପରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ସାଂସଦଙ୍କ ନାମ ଗୋଲରିଜ ଘରମାନ, ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗର ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ସେ କେନ୍ଦ୍ର ବାମପନ୍ଥୀ ଗ୍ରୀନ୍ ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଏହାର ନ୍ୟାୟିକ ମୁଖପାତ୍ର ମଧ୍ୟ । ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମାନସିକ ଆରାମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ଦରକାର।

ସାଂସଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କ’ଣ ?

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ମହିଳା ସାଂସଦ ଏକ ବୁଟିକ୍ ଦୋକାନରୁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋଷାକ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସାଂସଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୋଟ ତିନୋଟି ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଅଭିଯୋଗ ୨୦୨୩ ବର୍ଷର ଅଟେ । ଦୁଇଟି ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋଷାକ ଦୋକାନରୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି  ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍‌ର ଏକ ପୋଷାକ ଖୁଚୁରା ଦୋକାନରୁ ଆସିଛି ।

ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା, ଯାହାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସାଂସଦ ମାନସିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦର୍ଶାଇ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅନେକ ସର୍ବ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଏ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । କେହି ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଗମ୍ଭୀର ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କଠାରୁ ଏପରି ଘଟଣା ଆଶା କରାଯାଏ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଅଭିଯୁକ୍ତ ସାଂସଦ ନିଜେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜନେତାଙ୍କ ଠାରୁ  ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ମାନଦଣ୍ଡ ପାଳନ ନକରିବାରୁ ସେ ଦୁଃଖିତ । ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳା ସାଂସଦ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁସ୍ଥ ନୁହଁନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ତେଣୁ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ।

ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳା ସାଂସଦ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ରର ବିରୋଧୀ । ମୁଁ ମୋର ଦାୟିତ୍ଵକୁ ତୁଚ୍ଛ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବାହାନା କରୁନାହିଁ, ମୁଁ କେବଳ ଅଭିଯୋଗ ବୁଝିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ମୁଁ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛି ଏବଂ ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ ।

କିଏ ଏହି ସାଂସଦ ଗୋଲ୍ରିଜ ଘରାମନ ?  

ଗୋଲ୍ରିଜ ଗହରମାନ ମୂଳତ ଇରାନରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସେ ଇରାନରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ୪୨ ବର୍ଷିୟ ଗୋଲ୍ରିଜ ଗାରମାନ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନରେ ପରିବାର ସହିତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଶରଣାର୍ଥୀ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପଡୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା । ଗୋଲ୍ରିଜ ଗହରମାନ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମାନବାଧିକାର ଓକିଲ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୭ ରେ ସଂସଦରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅପରାଧିକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଆଇନ କ୍ଷେତ୍ର ତାଙ୍କର ପାରଦର୍ଶିତା ପାଇଁ ସେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ।

ଦଳ ଗୋରଲିଜଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା

ସାଂସଦଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାତାର ଚାପ ରହିଥିବା କଥା ଗୋଲ୍ରିଜ ଗରାମନଙ୍କ ଦଳର ନେତା ଜେମ୍ସ ଖା କହିଛନ୍ତି । ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସଂସଦରେ ତାଙ୍କର ଛ  ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଚାପ ଏବଂ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଜେମ୍ସ ଖାଁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଗୋଲ୍ରିଜ ଅନେକ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।ଦଳର ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଗୋଲ୍ରିଜଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଛୁ । ସେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।