ନେପାଳରେ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯିବ କି ?  କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମେଣ୍ଟରେ ଫାଟ ।

53

ନେପାଳରେ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯିବ କି ?   ବାସ୍ତବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳରେ ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ମାଓବାଦୀ ସେଣ୍ଟର ମିଳିତ ସରକାର ଚାଲିଛି । ଉପର ଗୃହ ଜାତୀୟ ସଭାର ବାଚସ୍ପତି ପଦ ନେଇ ଏବେ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢୁଛି କିନ୍ତୁ ଏହି ବିବାଦର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଅନ୍ୟ କିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ନେପାଳରେ ଏକ ଦୁର୍ବଳ ସରକାର କ୍ଷମତାରେ ଅଛି । ଦୁର୍ବଳ କହିବାର କାରଣ ସେଠାରେ ଏକ ମିଳିତ ସରକାର ଚାଲିଛି ଯଦି ଟିକିଏ ଏପଟ ସେପଟ ହୁଏ ତେବେ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନେପାଳର ଜାତୀୟ ସଭାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ନେଇ ମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ ମତଭେଦ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳରେ ମାଓବାଦୀ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ନେପାଳି କଂଗ୍ରେସର ଏକ ମିଳିତ ସରକାର ଚାଲିଛି ।  ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଦେଶର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ମିଳିତ ସରକାର ଉପରେ ବିପଦର କଳା ମେଘ ଆସୁଛି ।

ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କ’ଣ କହିଲେ ? ବୁଧବାର ଦିନ ନେପାଳର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ତମ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମାଓବାଦୀ ସେଣ୍ଟରର ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବୈଠକ ପରେ ମାଓବାଦୀ ସେଣ୍ଟର ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ସେମାନେ ଜାତୀୟ ସଭାର ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ ।ଏହି ସମସ୍ୟା ଏଥିପାଇଁ ଉପୁଜିଥିଲା ​​କାରଣ ପୂର୍ବରୁ ମାଓବାଦୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଦେଶର ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚଣ୍ଡ  ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଦେଶର ଉପର ଗୃହ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାତୀୟ ସଭାର ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ନେପାଳ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଘଟଣା ବିପରୀତ ଦିଗ ଆଡକୁ ଗତି କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ଦେଖାଗଲାଣି । ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କିଛି ନୂତନ ଘଟଣାକ୍ରମ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।  କୋସି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜାତୀୟ ବିଧାନସଭାର ଗୋଟିଏ ଆସନ ହରାଇଥିବାରୁ ନେପାଳ କଂଗ୍ରେସକୁ ମଧ୍ୟ ଦହଲ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ କ୍ୟାଡର ମଧ୍ୟ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ବାହାରେ ରାଜନୀତି କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଉଛି ।

ନେପାଳ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ମାମଲାକୁ ଖରାପ କରିଦେଇଛି ?

ଏହି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବିକାଶର ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଏକ ବୈଠକ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି । ନିକଟରେ ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସ ‘ମହା ସମିତି’ ନାମକ ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଥିଲା । ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସ ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ରାଜନୈତିକ ଦଳ।୧୯ ଫେବୃଆରୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସର ବୈଠକରେ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦାବି ଉଠିଥିଲା ​​ଯେ ଆମେ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ନେତୃତ୍ୱରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ନେପାଳରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୬ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।  ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସର ଏହି ସ୍ୱର ବୋଧହୁଏ ମାଓବାଦୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିନଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ବହୁତ ଦୂରରେ, ସେତେବେଳେ ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସର ଏପରି କଥା କହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା କ’ଣ ଥିଲା ? ତେଣୁ ଏହା ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି । ଏହିପରି, ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ମାଓବାଦୀ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ଦୂରତା ନେପାଳକୁ ଅସ୍ଥିରତା ଆଡକୁ ଠେଲିପାରେ ।