ଅଚଳ ହେଲା ‘ଫୋନପେ’ ! ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଶୋଚନୀୟ ପରେ ପ୍ରଭାବିତ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର

6,702

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଆର୍ଥିକ ସଂକଟରେ ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ । ବ୍ୟାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିବାରୁ ଏବେ ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ବୋର୍ଡ ପରିଚାଳନାକୁ ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଛି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ । ଏହା ସହିତ ଆରବିଆଇ ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ କଟକଣା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆସନ୍ତା ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ଟଙ୍କା ଉଠାଣର କଟକଣା ମାସକ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

 

ଅନ୍ୟପଟେ ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କଂପାନୀ ଫୋନପେ ଉପରେ ବି ପଡିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଖରାପ ଏବଂ ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କଟକଣା ଜାରି ହେବା ପରେ ଏବେ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଂଟ ସେବାଗୁଡିକର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ତଥା ୟୁନିଫାଇଡ ପେମେଂଟ ଇଂଟରଫେସ (ୟୁପିଆଇ) ଆଧାରିତ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପୂରା ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ଫଳରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କର ବୃହତର ପେମେଂଟ ପାର୍ଟନର ଫୋନପେ । ତେବେ ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଭଳି ଖରାପ ସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ର ତ୍ରୟମାସିକ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିପାରିନାହିଁ ଏବଂ ଏନପିଏ ଯୋଗୁୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁରକ୍ଷିତ ପୁଂଜି ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

 

ଗତକାଲି ଆରବିଆଇ ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କର ବୋର୍ଡ ଅଫ ଡାଇରେକ୍ଟର୍ସକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେବା ସହ ଜମାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାସିକ ଜମା ଉଠାଣକୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରଖିଛନ୍ତିା ଏହା ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ କୌଣସି ନୂଆ ଋଣ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ କି , ନା ହିଁ କୌଣସି ନୂଆ ନିବେଶ କରିପାରିବ । ତେବେ ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସିବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୁର୍ଗଠନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ଜମାକାରୀ ଓ ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଆଜି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ।

Comments are closed.