ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କାହିଁକି ଏ ଦେଶକୁ ଗଲେଣି ୭ ଥର   ?

55

ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦୁଇ ଦିନିଆ ୟୁଏଇ ଗସ୍ତରେ ଯାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦେଶ କିପରି ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତ-ୟୁଏଇ ସମ୍ପର୍କର ମୂଳଦୁଆରେ କ’ଣ ରହିଛି ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କି ପ୍ରକାର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦୁଇ ଦିନିଆ ୟୁଏଇ ଗସ୍ତରେ ଯାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୧୩  ଏବଂ ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ୟୁଏଇ ଯିବେ ।  ୨୦୧୪ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଏହା ତାଙ୍କର ସପ୍ତମ ଗସ୍ତ ହେବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଗତ ସାତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଦେଶ ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୁଏଇର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ଜାଏଦ ଅଲ ନାହିନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଦୁନିଆର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉଭୟ ଦେଶ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଏକ ନୂଆ ଦିଗ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। ଯଦି ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ତେବେ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ “ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରଣନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗଭୀର ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହେବ।”

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ୟୁଏଇର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁବାଇରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱ ସରକାରୀ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ପରେ ଏକ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଦୁବାଇ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆବୁଧାବିରେ ଅଛି । ଏଠାରେ ସେ ଆବୁଧାବିର ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର BAPS ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆଉ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଭାରତ-ୟୁଏଇ: ବ୍ୟବସାୟ, ବିନିଯୋଗ, ଲୋକ

ଭାରତ-ୟୁଏଇ ସମ୍ପର୍କ ରାଜନୈତିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଭାରତ-ୟୁଏଇର ଘନିଷ୍ଠତାର ଦୃଢ ଆଧାର ହେଉଛି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ । ଯଦି ଆମେ ୨୦୨୦-୨୩ ର ସରକାରୀ ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ୟୁଏଇ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୫  ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ବାଣିଜ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ସହଭାଗୀତା ଥିଲା । ୟୁଏଇ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହା ୨୦୨୨-୨୩ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଏଫଡିଆଇ ନିବେଶ କରୁଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୪ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା । ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସରେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାୟ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି । ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ହେଉଛି ସର୍ବ ବୃହତ ବିଦେଶୀ ଗୋଷ୍ଠୀ । ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ ରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଚୁକ୍ତିନାମା (CEPA) ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି ।

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଠାରୁ ମୋଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ

୧୯୭୬ ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫଖରୁଦ୍ଦିନ ଅଲି ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭାରତ-ୟୁଏଇ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ଦୃଢ  ମୂଳଦୁଆ ପକାଯାଇଥିଲା । ସେ ସେତେବେଳେ ୟୁଏଇ ଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ୨୦୦୩ ଏବଂ ୨୦୧୦ ରେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୟୁଏଇ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଧାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଅଧିକ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉନାହିଁ ।ମେ ୧୯୮୧ ରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ୟୁଏଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଆଗାମୀ ସାଢେ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି କୌଣସି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୁଏଇ ପରିଦର୍ଶନ କରିନାହାଁନ୍ତି । ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ୟୁଏଇ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ।୨୦୧୫, ୨୦୧୮, ୨୦୧୯, ୨୦୨୨, ୨୦୨୩ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୪ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇଥର ୟୁଏଇ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ । ଏହି ପରି ଭାବରେ, ତାଙ୍କର ଦଶ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୟୁଏଇକୁ ମୋଟ ୭ ଥର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।  ୟୁଏଇ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ କାତାରକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ। ନିକଟରେ କତାର ୮ ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଛି ।