ନିଜ ଦଳର ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ୱାଧୀ ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ଉପରେ ବିରକ୍ତ ହେଲେ ମୋଦି । କହିଲେ, ସ୍ୱାଧୀଙ୍କୁ କେବେ ମନରୁ କ୍ଷମା କରିପାରିବିନି । ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ ।

219

ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ନାଥୁରାମ ଗଡସେଙ୍କୁ ଦେଶଭକ୍ତ କହି ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବିଜେପି ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ୱାଧୀ ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ଉପରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି । ଏହାସହ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱାଧୀଙ୍କୁ କେବେ ମନରୁ କ୍ଷମା ଦେଇପାରିବିନି ।

ବିଜେପି ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ବୟାନ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଓ ନାଥୁରାମ ଗଡସେଙ୍କୁ ନେଇ ଯେଉଁ ବୟାନବାଜି ଚାଲିଛି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଭାଗ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ । ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ଏଭଳି କଥା ଆଦୌ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । ଏଭଳି ବୟାନ ଶୁଣି ଘୃଣା ଲାଗୁଛି । ଏଭଳି ବୟାନ ଦେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ନେତା ନିଜ ତରଫରୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି ସତ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମାନଙ୍କୁ ମୁଁ କେବେ ମୋ ମନରୁ କ୍ଷମା କରିପାରିବିନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି । 

କେବଳ ମୋଦି ନୁହେଁ ବରଂ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ବୟାନ ସହ ଦଳର କୌଣସି ସର୍ମ୍ପକ ନାହିଁ । ସ୍ୱାଧୀ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନନ୍ତ ହେଗଡେ ଓ ଅନୀଲା ସୌମିତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଏଭଳି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଜେପିର ଗାରିମାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏମାନଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନକୁ ଦଳର ଅନୁଶାସନ ସମିତିକୁ ପଠାଯିବ । ଅନୁଶାସନ ସମିତି ଏହାର ତର୍ଜମା କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶାହ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ୱାଧୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁର ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ କହିଥିଲେ “ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ ଦେଶଭକ୍ତ ଥିଲେ, ଦେଶଭକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଓ ଦେଶଭକ୍ତ ରହିବେ ।” ଏହାଛଡା ନାଥୁରାମକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ କହୁଥିବା ଲୋକ ପ୍ରଥମେ ନିଜକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଜବାବ ଦିଆଯିବ । କେବଳ ସ୍ୱାଧୀ ନୁହଁନ୍ତି ବିଜେପି ନେତା ଅନୀଲ ସୌମିତ୍ର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଜାତିର ପିତା କହିବା ପରେ ବିବାଦ ବଢିଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନୀଲଙ୍କୁ ଦଳରୁ ସସପେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

Comments are closed.