ଗୁଜରାଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ର ନମାଜ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ଗୈରିକ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧା ଯୁବକ କଲେ ଆକ୍ରମଣ

248

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଗୁଜରାଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଛାତ୍ରମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କି ରାତିରେ କିଛି ଗେରୁଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧା ଲୋକ ହଷ୍ଟେଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଧାର୍ମିକ ନାରା ଲଗାଇବା ସହ ହଷ୍ଟେଲ ଉପରକୁ ପଥରମାଡ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ କିଛି ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ର ସେଠାରେ ନମାଜ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାର ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପୋଲିସ ସେଠାରେ ପହଂଚି ଯାଂଚ ଆରମ୍ଭ କରିଛି  । ଏନେଇ ଗୁଜରାଟ ଗୃହ ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ସଂଘବୀ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଗୁଜରାଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଓ ସରିଆ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାର କିଛି ଛାତ୍ର ରହି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କି, ରମଜାନ ଅବସରରେ ସେମାନେ ରାତିରେ ନିଜନିଜ କୋଠରୀରେ ନମାଜ ପଢୁଥିଲେ । ହେଲେ ହଷ୍ଟେଲର ଅନ୍ୟ କୋଠରୀରେ ରହୁଥିବା କିଛି ଛାତ୍ର ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଏମାନେ ନ ଶୁଣିବାରୁ ସେମାନେ ବାହାରୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଲାପଟପ୍, ଫୋନ ଓ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିବା କଥା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏଆଇଏମଆଇଏମ ନେତା ଓୱେସୀ ଗୁଜରାଟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।