‘ଫୋନି’କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପଦକ୍ଷେପ: ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୪ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ୧୦୮୬ କୋଟିର ଆଗୁଆ ସହାୟତା

ଓଡିଶାକୁ ୩୪୦ କୋଟି, ତାମିଲନାଡୁକୁ ୩୦୯ କୋଟି ଓ ପଶ୍ଚିମବଂଗକୁ ୨୩୫ କୋଟି ସହାୟତା

4,927

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନୀ’ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ । ବାତ୍ୟା ଫୋନୀକୁ ଦେଖି ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୪ ରାଜ୍ୟକୁ ଆଗୁଆ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ୪ ଟି ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ତାମିଲନାଡୁ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପାଇଁ ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ଆଗୁଆ ଭାବେ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହି କ୍ରମରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ୨୦୦ କୋଟି, ଓଡିଶାକୁ ୩୪୦ କୋଟି, ତାମିଲନାଡୁକୁ ୩୦୯ କୋଟି ଓ ପଶ୍ଚିମବଂଗକୁ ୨୩୫ କୋଟିର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟକ ରାଜ୍ୟର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଣ୍ଠିକୁ ଏହି ଅର୍ଥ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଅର୍ଥରାଶି କେବଳ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନିର ପୁନର୍ବାସ ଓ ଥଇଥାନ୍ ସହ ରିଲିଫ୍ ରେ ଖର୍ଚ ହେବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ।

ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି, ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଫୋନି ଏବେ ଭୀଷଣ ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି । ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ରହି ଶକ୍ତି ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ଫୋନି ବର୍ତମାନ ଘଂଟା ପ୍ରତି ୧୬ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉତର-ଉତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି । ବର୍ତମାନ ଏହା ଚେନ୍ନାଇ ଠାରୁ ୬୯୦ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମଚ୍ଛଲିପଟ୍ଟନମଠାରୁ ୭୬୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି ଫୋନି । ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସିଭିୟର ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମ ଓ ୩୬ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ଭୟଙ୍କର ସିଭିୟର ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମର ରୂପ ନେଇପାରେ । ମେ ପହିଲା ସନ୍ଧ୍ୟାସୁଦ୍ଧା ଫୋନି ଉତର -ପଶ୍ଚିମ ଦେଇ ଗତିକରିବ ଓ ଉତର-ଉତର ପୂର୍ବ ଦେଇ ଓଡିଶା ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଗତ କରିବ । ମେ ୨ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଫୋନିର ପ୍ରଭାବରେ ଉତର ଆନ୍ଧ୍ର୍ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେବେ ୩ ଓ ୪ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

Comments are closed.