ମହାଶୟଙ୍କ ମସଲା କାହାଣୀ । ଘୋଡା ଗାଡି ଚଳାଇବାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ୨ ହଜାର କୋଟିର ମସଲା ବ୍ୟବସାୟ

135

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଆଉ ନାହାନ୍ତି ମସଲାର ମହାରାଜ ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟି । ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମସଲା କମ୍ପାନୀ ଏମଡିଏଚର ସେ ଥିଲେ ମାଲିକ । ଟେଲିଭିଜନ ବିଜ୍ଞାପନ ଜରିଆରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ସେ ଘରେ ଘରେ ହୋଇଥିଲେ ପରିଚିତ । ହେଲେ ଏବେ ସେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଛନ୍ତି । ୯୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥତା ଯୋଗୁଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଥିଲେ ଧର୍ମପାଲ ।

ଭାରତରେ ଏତେ ବଡ ମସଲା କମ୍ପାନୀ ଛିଡା କରିବାରେ ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟ କିଛି କମ ନଥିଲା । ମାତ୍ର ୧୫ ଶହ ଟଙ୍କାରୁ ୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ମସଲା କମ୍ପାନୀ ଛିଡା କରିଥିଲେ ଧର୍ମପାଲ । ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତ ଆସି ଏତେ ବଡ ମସଲା କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ହେବା ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ନଥିଲା

୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୭ ମସିହା ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନରୁ ସ୍ୱାଧୀନ ହୋଇଥିଲା ଭାରତ । ତେବେ ସ୍ୱଧୀନତା ଦେବା ସହ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଯେଉଁ ବିଭାଜନର ମଞ୍ଜି ବୁଣି ଦେଇଯାଇଥିଲେ । ସେଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ବର୍ବାଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କାରଣ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ବିଭାଜନ ହୋଇ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ହୋଇଥିଲା । ଆଉ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଉପରେ ପଡିଥିଲା ।

ଯେଉଁଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟିଙ୍କ ପରିବାର । ରୋଜଗାର ଖୋଜି ଖୋଜି ପାକିସ୍ତାନରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପରିବାର । ଆଉ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଘୋଡା ଗାଡି ଚଲାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଗୁଲାଟି ।

ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ଆଣିଥିବା ୧୫୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୬୫୦ ଟଙ୍କାରେ ଘୋଡା ଗାଡି କିଣିବା ସହ ଦିଲ୍ଲୀର ଷ୍ଟେସନରେ ଏହାକୁ ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପରେ କରୋଲାବାଗର ଅଜମଲ ଖାଁ ରୋଡରେ ସିଆଲକୋଟରୁ ମସଲା ଆଣି ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଗୁଲାଟି । ଆଉ ଗୁଲାଟିଙ୍କ ମସଲା ଲୋକଙ୍କର ଏତେ ପସନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଯେ ୬୦ ଦଶକରେ ପାଲ ତଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଦୋକାନ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଦୋକାନ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇସାରିଥିଲା ।

ଆଉ ଏହାପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟି । ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀର କୀର୍ତ୍ତୀ ନଗରରେ ପ୍ରଥମେ ମସଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ଗୁଲାଟି । ଆଉ ସମୟକ୍ରମେ ଏହା ଏବେ ପୂରା ବିଶ୍ୱରେ ଏମଡିଏଚ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି । ଧର୍ମପାଲ ନିଜେ ଏମଡିଏଚ୍ କମ୍ପାନିର ସିଇଓ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି । ଆଉ ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଲା ତାଙ୍କର ଦରମା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚଯ୍ୟ ହେବେ ।

୨୦୧୮ରେ ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟିଙ୍କ ଦରମା ବାର୍ଷିକ ୨୫ କୋଟି ଯାହା କଞ୍ଜ୍ୟୁମର ପ୍ରଡକ୍ଟ ଭଳି କମ୍ପାନି ଗୁଡିକର ସିଇଓଙ୍କ ଦରମା ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ । ଆଉ ନିଜ ଦରମାର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଟଙ୍କା ସେ ବିଭିନ୍ନ ଚ୍ୟାରିଟି ସୋ’କୁ ଦେଉଥିଲେ। ଆଉ ଏମଡିଏଚ ମସଲା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତର ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ ଥିବା ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟିଙ୍କୁ ୨୦୧୯ରେ ଭାରତ ସରକାର ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ଦେଇ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ।

Comments are closed.