ତୁର୍କୀର ଏକ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବରେ ଭୟଙ୍କର  ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ । ୨୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ।

55

ଇସ୍ତାନବୁଲର ଏକ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଯାଇଛି । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନାଇଟ କ୍ଲବରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ସେଠାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଇସ୍ତାନବୁଲର ଏକ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଥିରେ ୨୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ୭ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି । ଲୋକମାନେ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି  ଯେ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର । ଜାଣିଶୁଣି ନିଆଁ ଲଗାଯାଇଛି । ଏହି ମାମଲାରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ତୁର୍କୀର ଇସ୍ତାନବୁଲର ଏକ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବରେ ଦିନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏଠାରେ ମରାମତି କାମ ଚାଲିଥିଲା  ​| ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅତି କମରେ ୨୯  ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଇସ୍ତାନବୁଲ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ଆଠ  ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସାତଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

କ୍ଲବଟି ୧୬ ମହଲା କୋଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିଲା ।

ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି କ୍ଲବ୍ ସହରର ୟୁରୋପୀୟ ଅଂଶର ବେସିକ୍ଟାସ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସମସ୍ତେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ଥିଲେ । ୧୬ ମହଲା କୋଠାର ତଳ ମହଲାରେ ଏକ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍ ଥିଲା ।

ତୁର୍କୀର ଜଷ୍ଟିସ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ୟିଲମାଜ ଟୁଞ୍ଚ ଏକ୍ସ (ପୂର୍ବ ଟ୍ୱିଟର) ରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ପାଇଁ ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ୍ର ତିନି ଜଣ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଜଡିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।  ଏହା ଉପରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଇସ୍ତାନବୁଲର ବେସିକଟାସ ଜିଲ୍ଲାର ଗେରେଟେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ସହ ଆହତମାନଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମନା କରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ଜଣ ବ୍ଯକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ତିନିଜଣ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି। ତିନିଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।