କାଚ ଖାଉଥିବା ମଣିଷ ! ଅଜବ ଅଭ୍ୟାସରେ ଦୟାରାମ୍ , ଭୋକ ଲାଗିଲେ ମୁଢି , ଚୁଡା ଖାଇଲା ଭଳି ଖାଆନ୍ତି କାଚଖଣ୍ଡ । 

94

ଜଣେ ସାଧାରଣ ମଣିଷକୁ ଭୋକ ଲାଗିଲେ ସେ କ’ଣ ଖାଇବ? ଏଥିରେ ଭାବିବାର କିଛି ନାହିଁ ଖାଦ୍ୟ । ଏ ପ୍ରଶ୍ନ ପଢି ଆପଣ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଥିବା ଲୋକଟି ଉପରେ ହସୁଥିବେ ନିହାତି । ତେବେ ଭୁଲ୍ ପ୍ରଶ୍ନର କିମ୍ବା ପ୍ରଶ୍ନ କଲାବାଲାର ନୁହଁ ଆଜ୍ଞା ଏହି ଖବରଟି ପଢିଲେ ଆପଣ ସବୁକିଛି ବୁଝିପାରିବେ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱରୁପ ଭାତ, ଡାଲି,ତରକାରୀ ନଖାଇ କାଚ ଖାଉଛନ୍ତିି । ଆଜ୍ଞା ହଁ , ଆପଣ ଠିକ୍ ଶୁଣିଛନ୍ତି କାଚ । ତେବେ ଗୋଟିଏ କି ୨ ଦିନ ନୁହଁ ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କାଚ ଖାଇ ଆସୁଛନ୍ତି ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଡିଣ୍ଡୋରୀରେ ରହୁଥିବା ଦୟାରାମ୍ ସାହୁ ଦୀର୍ଘ ୪୦ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ଧରି କାଚ ଖାଇବାର ଅଭ୍ୟାସଟି ରଖିଛନ୍ତିି । ପେସାରେ ଜଣେ ଓକିଲ ଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଜଣଙ୍କ ପାଇଁ କାଚ ଖାଇବା ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ପାଲଟିଗଲାଣି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦାନ୍ତ ବି ଖରାପ ହୋଇସାରିଲାଣି । ମୁଢି ଆଉ ଚୁଡା ଚୋବାଇଲା ଭଳି କାଚ ଖଣ୍ଡଗୁଡାକୁ କାଡୁମାଡୁ କରି ଚୋବାଇ ପକାଉଛନ୍ତି ଦୟାରାମ୍ । ୧୪ -୧୫ ବର୍ଷରୁ କାଚ ଖାଉଥିବା ଏହି ମଣିଷ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ଦିନକୁ ୧ କିଲୋ କାଚ ଖଣ୍ଡ ଚୋବାଇ ଖାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏବେ ଦାନ୍ତ ଖରାପ ହେବାରୁ କମ୍ କାଚ ଖାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଅଜବ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବେଳେବେଳେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ।

Comments are closed.