ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳର ଅଜବ ପରମ୍ପରା । ଗାଈକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି, ହେଲେ କ୍ଷୀର ଟୋପାଏ ଦୁହିଁବାକୁ ସଙ୍କୋଚ କରନ୍ତି ।

104

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଅତି ଯତ୍ନରେ ଗାଈ ପାଳନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କ୍ଷୀର ଟୋପାଏ ଦୁହିଁବାକୁ ସଂକୋଚ କରନ୍ତି । ପିଢି ପରେ ପିଢି ଏହି ପରମ୍ପରା ଚାଲିଆସିଛି । ତେବେ କାହିଁକି ସେମାନେ କ୍ଷୀର ଦୁହିଁବାକୁ ସଂକୋଚ କରନ୍ତି ତାହାର କିଛି ତଥ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ । ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ବି ଏମିତି କିଛି ଅଜବ ବିଶ୍ୱାସ ବଞ୍ଚିଛି ।

ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିତ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ହେବା ପରେ ବାହ୍ୟ ଜଗତ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଛି ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ୭ଟି ପଂଚାୟତ । ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟ ଗୋ-ପାଳନ କରନ୍ତି, ଗାଇ ଗୋବରକୁ ଖତ ଭାବେ ଚାଷ ଜମିରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗାଈଠାରୁ କ୍ଷୀର ଦୁହନ୍ତି ନାହିଁ । କାହିଁକି ଏମିତି କରନ୍ତି ବୋଲ ପଚାରିବାରୁ ଜଣାପଡିଲା, ଏମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଗାଈ କ୍ଷୀର କେବଳ ବାଛୁରୀର, ଭଗବାନଙ୍କର ।

ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ ପିଢି ପରେ ପିଢି ଏହି ପରମ୍ପରା ରହିଛି । କେବଳ ପୂଜା ପର୍ବାଣୀରେ ଗାଇ ଦୁହାଁ ହୁଏ । ଆଉ ସେଇ କ୍ଷୀରକୁ କେବଳ ପୂଜାରେ ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ପୂର୍ବ ପୁରୁଷଙ୍କ ନିଷ୍ପତିକୁ ଅନୁପାଳନ କରିବା ସହ ଦେବାଦେବୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଉଦେଶ୍ୟରେ ଆଜି ଯାଏଁ ବଂଚି ରହିଛି ଏହି ଅଜବ ପରମ୍ପରା । ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ ବିକାଶ ପହଂଚୁଛି । ରାସ୍ତାଘାଟ, ମେଡିକାଲ ସେବା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାମ ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଏହି ଏହି ଅଂଚଳରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସକୁ ଧରି ରଖିଛନ୍ତି ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳବାସୀ ।

Comments are closed.