ଭାରତ ସହ ହେଇଥିବା ୧୦୦ ବୁଝାମଣାର ଆଉଥରେ କରିବେ ସମୀକ୍ଷା । ମାଲଦୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆଉଏକ ବିବାଦପୂର୍ଣ ଘୋଷଣା

89

ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କିରେନ ରିଜିଜୁଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ନିଜର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ମୁଇଜୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିଥିଲେ ।

ମାଲଦ୍ୱୀପର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ୭୭ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ମୃତୟନ ଅଛନ୍ତି । ଏବଂ ଏଠାରେ ନୂତନ ସରକାର ଭାରତ ସହିତ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚୁକ୍ତିନାମାର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ମାଲଦ୍ୱୀପର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ରବିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ୭୭ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ମୃତୟନ ଅଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁ ଶନିବାର ଦିନ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏଠାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜନ ନୀତି ବିଭାଗର ସଚିବ ମହମ୍ମଦ ଫିରୋଜୁଲ ଅବଦୁଲ ଖଲିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁଯାୟୀ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ୭୭ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି । ଫିରୋଜୁଲଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଗଣମାଧ୍ୟମ କହିଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ହେଲିକପ୍ଟର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୨୪ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ, ଡର୍ନିୟର ବିମାନ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୨୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ, ଦ୍ୱିତୀୟ ହେଲିକପ୍ଟର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ୨୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁ ସମସ୍ତ ୭୭ ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ବିତାଡିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ ସମର୍ଥକ ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ସାମୁଦ୍ରିକ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଇବ୍ରାହିମ ମହମ୍ମଦ ସୋଲିହଙ୍କ ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତର ପଡୋଶୀ ପ୍ରଥମ ନୀତିର ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିତାଧିକାରୀ । ଶନିବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀ ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିରେନ ରିଜିଜୁଙ୍କ ସହ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମୁଇଜୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ନିଜର ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ବୁଝାମଣାର ଆଉଥରେ ହେବ ସମୀକ୍ଷା

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମୁଇଜୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ପରେ ସେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ସବୁର ପୁନଃ ସମୀକ୍ଷା କରିବେ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସୋଲିହଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନ ଭାରତ ସହିତ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୁନଃ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ଚୁକ୍ତିଗୁଡ଼ିକରେ ଉଥରୁ ଥିଲା ଫାଲହୁ (UTF) ଚୁକ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା କହିଛି ଯେ ପୂର୍ବ ପ୍ରଶାସନ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ନିୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଏହା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି କହିଛି ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁ ତୁରନ୍ତ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ସ୍ବାଧୀନତା ଓ ସାର୍ବଭୌମତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦେଶ ଯେକୌଣସି “ବିଦେଶୀ ସାମରିକ ଉପସ୍ଥିତି” ରୁ ମୁକ୍ତ ରହିବ । ଶନିବାର ନିଜେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କିରେନ ରିଜିଜୁଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ନିଜର ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ ।