ଚୀନ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ମୁଇଜୁଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହେଲା । ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଛାଡିଲେ ।

127

ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଛାଡିଛନ୍ତି । ମାଲଦ୍ୱୀପ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଜଣେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଶ ଛାଡିଥିଲେ । ଅଧିକାରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ମେ’ ୧୦ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶ ଛାଡ଼ିବେ ।

ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ ମାଳଦୀପ ଛାଡିଛନ୍ତି । ସୈନିକମାନଙ୍କ ଛାଡିବା ବିଷୟରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ମାଳଦ୍ୱୀପ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଫୋର୍ସ (MNDF)ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଡୁ ସହରରେ ନିୟୋଜିତ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ମାଳଦ୍ଵୀପ  ଛାଡିଛନ୍ତି । MNDF ଅଧିକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସହମତି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶ ଛାଡିଥିଲେ। ଅଧିକାରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ମେ’ ୧୦ ସୁଦ୍ଧା ମାଳଦ୍ଵୀପ ଛାଡ଼ିବେ ।

ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ ବାଦ ସମର୍ଥକ ଭାବରେ  ଗଣାଯାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ’ ୧୦ ପରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀ, ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦେଶ ଭିତରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ ନାହିଁ । ସେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କହିଥିଲେ ଯେ ମେ’ ୧୦ ରେ, ଦେଶରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ରହିବେ ନାହିଁ, ୟୁନିଫର୍ମ କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମଧ୍ୟ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ ସେନା କୌଣସି ପ୍ରକାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଏହି ଦେଶରେ ରହିବେ ନାହିଁ।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କ’ଣ କହିଲା ?

ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ତିନିଟି ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚଳାଉଥିବା ଭାରତ ତାର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଫେରେଇନେବ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ମୁଇଜୁ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲେ।ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେ ଭାରତକୁ ମହାସାଗରରେ ଥିବା ରଣନୀତିଗତ ସ୍ଥିତ ଆର୍କିପେଲାଗିକ୍ ଦେଶରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ MNDF ଚୀନ୍ ସେନା ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା ​​| ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ମାଲଦ୍ୱୀପକୁ ବିନା ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବ। ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ । ଏହି ସାଧାରଣ ନାଗରିକମାନେ ପୂର୍ବ ପରି ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ସହାୟତା ସେବା ଜାରି ରଖିବେ।