ଭାରତ ସହ ବିବାଦ ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରୋନ୍ କିଣୁଛି :  ତୁର୍କୀ ସହିତ ବଡ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି

161

ଭାରତ ସହ ବିବାଦ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ରୁ ଫେରିବା ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ମନୋଭାବ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଦଳୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ତୁର୍କୀରୁ ଡ୍ରୋନ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚୀନ୍ ସହିତ ୨୦ ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ।

ଭାରତ ସହିତ ବିବାଦ ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାରବାରରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଲଦ୍ୱୀପ କିଛି ସାମରିକ ଡ୍ରୋନ୍ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ତୁର୍କୀ ସହିତ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଏହି ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୨୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ରଖିଛନ୍ତି । ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଥିବା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜେଟର ଏକ ଅଂଶ MNDF କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ଡ୍ରୋନ୍ କିଣିବା ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସେନା ମାଲଦ୍ୱୀପ ଜଳକ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନଜର ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ତେବେ ତୁର୍କୀରୁ ମାଲଦ୍ୱୀପ କେତେ ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ରୟ କରୁଛି ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ । ଏଥି ସହ ଅତି କମରେ ତିନିଟି ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ରୟ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ସାମରିକ ଡ୍ରୋନ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ତୁର୍କୀ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସରକାର ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ତାହା ଅଧୀନରେ ଟଙ୍କା କିସ୍ତିରେ ଦିଆଯିବ । ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ମାଲଦ୍ୱୀପକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୁରା ରାଶି ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଭାରତ ସହ ବିବାଦ

ଏବଂ ଚୀନ୍‌ରୁ ଫେରିବା ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ମନୋଭାବ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଦଳୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଚାଇନାରୁ ଫେରିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁଜୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସେନା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚୀନ୍ ସହିତ ୨୦ ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ।

ଭାରତ ମହାସାଗରର ମାଲଦ୍ୱୀପ ସର୍ବ ବୃହତ ଅଂଶୀଦାର

ଭାରତ ସହିତ ବିବାଦ ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ମହାସାଗର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେଶର ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ । ୯ ଲକ୍ଷ ଏକର ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏକ ବୃହତ ଦେଶ ।  ମାଲଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ଭାରତ ମହାସାଗରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଂଶୀଦାର ।  ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥକ ମୁଇଜୁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବେଜିଂ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକରେ ମୁଇଜୁ ଚୀନ୍‌ କୁ  ପ୍ରଶଂସାରେ ପୋତି ଦେଇଥିଲେ । ଭାରତ-ମାଲଦ୍ୱୀପ ବିବାଦ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଜୁ ଚୀନ୍ ସମର୍ଥକ ନେତା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ନିକଟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାଲଦ୍ୱୀପର ତିନି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅପମାନଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡି ଯାଇଛି । ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବା ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାରତ ଉପରେ ଆମର ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ଶେଷ କରିବୁ ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ  ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ହେବ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ପୂର୍ବରୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ମୁଇଜୁ ସରକାର ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ୭୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତର ପ୍ରଥମ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ କ୍ରୁ ୨୦୧୦ ରେ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ମହମ୍ମଦ ନାସିଦ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପୂର୍ବରୁ ମୁଇଜୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପ୍ରଥମେ ବିଦେଶୀ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିଦେବେ ।