କରୋନାର ନୂଆ ପ୍ରକାରକୁ ନେଇ ବ୍ରିଟେନରେ ବଢିଲା ଆଶଙ୍କା । ଡିସେମ୍ବର ୩୦ ଯାଏ ସରକାର ଜାରି କଲେ ଲକଡାଉନ୍ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳନରେ ଲାଗିଲା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

257

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : କରୋନାର କେତେ ରୂପ ଓ କେତେ ପ୍ରକାର । ଆମେ ସାଧାରଣତ ଭାବେ କରୋନାକୁ ଏଭ ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ବାୟୁ ବାହକ ରୋଗ । ହେଲେ ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ରୋଗ ଯେତେ ପୁରୁଣା ହେଉଛି ତ ସେତେବେଳେ କରୋନାର ବିଭିନ୍ନ ରୂପ ବା ପ୍ରକାର ଆବିସ୍କାର କରୁଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ । ଏବେ ଏଣ୍ଡନ ଓ ଏହାର ଆଖ ପାଖ ଆଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରକାର ଭେଦର କରୋନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁ ଥିବାରୁ ଏହା ବ୍ରିଟେନ୍ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଏନେଇ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଡିସେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲକଡାଉନ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ସମୟରେ ଭିଡ, କେଳାହଳ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୂର୍ବରୁ କୋହଳ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ୍ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନସନ କହିଛନ୍ତି କି ଏବେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ନୂଆ ପ୍ରକାରର ଭୁତାଣୁ ସଂପର୍କରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ଏହାସହ ନୂତନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପୁରୁଣା ଭୂତାଣୁ ଠାରୁ କେତେ କମ୍ ବା ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ତା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହା ଉପରେ ଟିକା କେତେ ପରିମାଣର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ଉପରେ ବି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଅନୂୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାର କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବାବଦରେ ଆମ ପାଖରେ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ନଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଯଥେଷ୍ଟ ସତର୍କତାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଲଣ୍ଡନରେ ପୂର୍ବରୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ସରକାରା କଠୋର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ହେଲେ ଗତକାଲି ଜାରି ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆଜି ସକାଳ ଠାରୁ ଡିସେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ବଳବତ୍ତର ରହିବ । ଡିସେମ୍ବର ୩୦ ପରେ ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଏହା ଉପରେ ପୁନ ବିଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ବୋରିକ୍ ଜନସନ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.