‘ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ବଙ୍ଗାଳୀ ଶିିଖିବା ଜରୁରୀ’…ପ୍ରଶାସନିକ ବୈଠକରେ ଏମିତି କହିଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ…

143

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ବଙ୍ଗାଳୀ ଜାଣନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେବେ। ବଙ୍ଗାଳୀ ନଜାଣି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବଙ୍ଗାଳୀ ଜାଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସରକରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ମନୋନୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଓ ଅଗ୍ରାଧିକାର ମିଳିିବ।ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଏକ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ବୁଧବାର ଦିନ ମାଲଦା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ପ୍ରଶାସନିକ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗଳାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏପରି ଚାକିରି ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ‘ମୁଁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା କହୁଛି, ବଙ୍ଗଳାରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପାଇଁ ବଙ୍ଗଳାର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ମିଳିବା ଉଚିତ୍‌। ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷା ଜାଣିବେ ଏବଂ ବଙ୍ଗଳାର ବାସିନ୍ଦା ହେବେ’; ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ବିହାର କିମ୍ବା ୟୁପିରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନୀତି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହୋଇପାରେ, ସେଠାକାର ଲୋକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରିବେ। ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ବାସିନ୍ଦାମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଓ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ବଦଳରେ ବାହାରର ଅଣ-ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିଥାନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ପଦବିରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଏ ଏବଂ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ସହିତ ଆସନ୍ତି, ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ କଥା ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଚିଠି ପଢିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଶିଖିବା ଜରୁରୀ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାନାର୍ଜୀ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଏଚକେ ଦ୍ୱିବେଦୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ସମୟରେ ଭାଷା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୋଟୋକଲ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।