ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସା ଘଟଣା, ମୃତ କୃଷକଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା

179

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୃଷକ ପରିବାର ପାଇଁ ଯୋଗୀ ସରକାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସରକାର କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ହିଂସାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ପ୍ରତି କୃଷକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଦିଆଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରରୁ ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦିଆଯିବ ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରି ଠାରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକୁ ନେଇ ଏବେ ପୁରା ଦେଶରେ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବିରୋଧୀଦଳ ନେତାମାନେ ସେଠାରେ ପହଂଚି କୃଷକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ଦେଉନାହିଁ । ଏହି କ୍ରମରେ ପ୍ରଥମେ କଂଗ୍ରେସ ମହାସଚିବ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଓ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ଏହସହ ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଯିବାକୁ ଜାହାଜରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିକରିବାକୁ ୟୁପି ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇ ନଥିଲେ ।

ଏନେଇ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଓ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି । ଏହି ବୁଝାମଣା ମୁତାବକ ସରକାର ପ୍ରତି ମୃତ କୃଷକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଆହତ ମାନଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ମୃତ କୃଷକଙ୍କ ପରିବାରରୁ ଜଣକୁ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଘଟଣାର ନ୍ୟାୟିକ ଯାଂଚ କରାଯିବ ବୋଲି କୃଷକ ସଂଗଠନମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯୋଗୀ ସରକାର ।