ଗୁଡର ଗୁଣବତ୍ତା ପରଖିବେ କିପରି? ରଙ୍ଗରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଗୁଡ ଶୁଦ୍ଧ ନା ଅପମିଶ୍ରିତ

249

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଶୀତଦିନେ ଗୁଡ ବେଶ୍ ଲାଭଦାୟୀ  । କାରଣ ଶରୀରରୁ ଉଷ୍ମ ରଖିବାକୁ ଅଧିକାଂଶ ଏହାକୁ ପଥି ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବନି  । କାରଣ ଏଥିରେ ରହିଛି କ୍ୟାଲସିୟମ, ଫସଫରସ ଆଇରନ୍, ପୋଟାସିୟମ, ଜିଙ୍କ , ପ୍ରୋଟିନ୍ ଓ ଭିଟାମନ୍ ବି ଭଳି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ,ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତି ଅବାଶ୍ୟକ । ଏହା ଲୋହିତ ରକ୍ତ କଣିକା ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପକାରୀ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନିକୁ ବାରଣ କରାଯାଇôଥବାବେଳେ ଗୁଡକୁ ସେମାନେ ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ହେଲେ ଗୁଡ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ଗୁଡ ଯଦି ଶୁଦ୍ଧ ନହୋଇ ଅପମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଶରୀରର ଉପକାର କରିବା ବଦଳରେ ଏହା ଆହୁରି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ।

ଆଜିକାଲି ଅର୍ଥ ଲୋଭରେ କିଛି ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୁଡରେ କେମିକାଲ ମିଶାଇ ବଜାରରେ ଗୁଡ ବିକ୍ରି କରୁଥିବାରୁ ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ନିଶ୍ଚୟ । ହେଲେ ଆପଣ ଏହାର ରଙ୍ଗରୁ ଗୁଡ ଶୁଦ୍ଧ କି ଅପମିଶ୍ରିତ ବୋଲି ଜାଣି ପାରିବେ । ନିକଟରେ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ଡାଏଟିସିଆନ ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣାପୂର୍ବକ କିଛି ସହଜ ଉପାୟ ବତାଇଛନ୍ତି ,ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁଡର ଶୁଦ୍ଧତା ଜାଣିବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରିବ ।

ରଙ୍ଗରୁ ଜାଣିବେ ଗୁଡର ଶୁଦ୍ଧତା:

ଏକ୍ସପର୍ଟସଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ଗୁଡକୁ ସଫା କରିବାକୁ ସୋଢା ଓ କେମିକାଲ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି । ଶୁଦ୍ଧ ଗୁଡର ରଙ୍ଗ ପ୍ରକୃତରେ ଗାଢ ମାଟିଆ(ଡାର୍କ ବ୍ରାଉନ) ବା ତମ୍ବା ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ । କଳା ବା ଗାଢ ମାଟିଆ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଗୁଡ ପୁରା ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ଯେତେବେଳ ଆଖୁ ରସକୁ ଗୁଡରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ନିଆଁରେ ଫୁଟାଯାଏ ତାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଗାଢ ମାଟିଆ ବା କଳା ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ ଏପରି ରଙ୍ଗର ଗୁଡ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଦ୍ଧ ବୋଲି ଜାଣିବେ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଲାଇଟ୍ ବ୍ରାଉନ୍ ବା ହାଲକା ସଫା ଗୁଡ ଦେଖିବାକୁ ଭଲ ଲାଗେ ହେଲେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଯେ,  ଯେଉଁ ଗୁଡ ଯେତେ ଧଳା ସେ ସେତେ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁ ଗୁଡ ଯେତେ ଧଳା ହୋଇଥାଏ , ଯେତେ ଚମକଦାର ଦେଖାଯାଏ ତାହା ସେତେ ଅପମିଶ୍ରତ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ  ।

 ଗୁଡରେ କ୍ୟାଲସିୟମ କାର୍ବୋନେଟ୍ ଓ ସୋଡିୟମ ବାଇକାର୍ବେନେଟ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । କ୍ୟାଲସିୟମ କାର୍ବୋନେଟର ବ୍ୟବହାର ଗୁଡର ଓଜନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବାବେଳେ , ସୋଡିୟମ ବାଇକାର୍ବେନେଟ୍ ଗୁଡକୁ ଚମକଦାର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।  ତେଣୁ ଏପରି ରଙ୍ଗର ଗୁଡ କେବେବି କିଣନ୍ତ ନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ବାକ୍ୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଶୁଦ୍ଧ ଗୁଡ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ତମ୍ବା ବା ଗାଢ ରଙ୍ଗର ଗୁଡ କିଣନ୍ତୁ ।