ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି କି ଚିରାଫଟା ନୋଟ? ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଦେଲେ ପାଇପାରିବେ ପୂରା ଟଙ୍କା

297

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: କେବେ ନା କେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ସେଲୋଟେପ ଲଗା ଏକ ନୋଟ ଆସିଥିବ । ଆପଣ ଏଭଳି ନୋଟକୁ କେଉଁଠାରେ ଦେଇପାରୁ ନଥିବେ । କାରଣ ଦୋକାନୀ ଏଭଳି ନୋଟ ନେବାକୁ ମନା କରୁଥିବେ । ହେଲେ ଏମିତି ନୋଟକୁ ନେଇ ଆରବିଆଇ ନୂଆ ନିୟମ ଜାରି କରିଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣ ଏମିତି ନୋଟକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ନୋଟ ବଦଳାଇବାର ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟା ।

ଆରବିଆଇର ୨୦୧୭ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ କରେନ୍ସି ନୋଟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏଟିଏମରୁ ଚିରାଫଟା ନୋଟ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ତାକୁ ଆପଣ ବଦଳାଇ ପାରିବେ । ଏହାସହ ଏଭଳି ଚିରାଫଟା ନୋଟକୁ ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ନେବାକୁ ମନାକରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନୋଟ ଚିରି ଯାଇଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବଦଳାଇପାରିବେ । ଆଉ ଯଦି ଚିରିକି ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ହଜିଯାଇଥିବା ତେବେ ବି ଏହାକୁ ଆପଣ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ କରିପାରିବେ । ସେହିପରି ଯଦି ଗୋଟେ ନୋଟର ପୂରା ଅଂଶ ଫାଟି ଯାଇଥିବ, କିମ୍ବା ପୋଡିଯାଇଥିବ ତେବେ ଏଭଳି ନୋଟକୁ ଆରବିଆଇ ଇସ୍ୟୁ ଅଫିସରେ ବଦଳାଇ ପାରିବେ ।

ଆପଣଙ୍କ ନୋଟର ସ୍ଥିତି ଏହା ସ୍ଥିର କରିଥାଏ କି ଆପଣଙ୍କୁ ପୂରା ଟଙ୍କା ମିଳିବ ନା ନାହିଁ । ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ଚିରାଫଟା ନୋଟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ପୂରା ଟଙ୍କା । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନୋଟର ଅଧିକ ଅଂଶ ଚିରି ଯାଇଛି ତେବେ ଏହାର କିଛି ପ୍ରତିଶତ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ ।