ପାକିସ୍ତାନରେ ଖେଳିବାକୁ ମନା କଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଫୋନ କଲ ବି କଲାନି କାମ । ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

634

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ପାକିସ୍ତାନରେ ହାଇଭୋଲଟେଜ ଡ୍ରାମା । ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଆଉ କିଛି ମିନିଟ୍ ଥାଏ । ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୂରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଏ । ଟିଭିକୁ ଚାହିଁ ବସିଥାନ୍ତି ଦର୍ଶକ । କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଭିତରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା ମ୍ୟାଚ୍ । ଆଉ ତାହା ବି ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନରେ । କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ପୂରା ସିରିଜକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଟିମ୍ । ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ମ୍ୟାଚ୍ ନ ଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା କିୱି ଟିମ୍ । ଆଉ କିୱି ଟିମର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଫଳରେ ୩ ଦିନିକିଆ ଓ ୫ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ବାତିଲ ହୋଇଛି । ଆଉ ଏହାସହ କିୱି ଟିମ୍ ଆଜି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଫେରିଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଉଭୟ ଟିମ୍ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଉ ସେଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଥିଲା । କାରଣ ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ମାଟିକୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ଆସିଥିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମ୍ୟାଚ୍ ନ ଖେଳିବାକୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଟିମ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ପୁଣିଥରେ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ମନାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ଆସିଥିଲେ । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରି କଥା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସମାଧାନ ହୋଇପାରିନଥିଲା । ଫଳରେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପୂରା ସିରିଜକୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଟିମ୍ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ସିରିଜ ରଦ୍ଦ କରିଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ପିସିିବି କହିଛି, ପାକିସ୍ତାନ ଓ ପିସିବି ପକ୍ଷରୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି କିୱି ଟିମର ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲେ  । କିନ୍ତୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସିରିଜ ସ୍ଥଗିତ ହେବା ଦ୍ୱାରା କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀ ନିଶ୍ଚୟ ନିରାଶ ହେବେ ।

ତେବେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମକୁ ଯେଉଁ ପରାମର୍ଶ ମିଳୁଥିଲା ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ସିରିଜ ଖେଳିବା ସମ୍ଭବ ନଥିଲା । ପିସିବି ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ବଡ ଝଟକା, କିନ୍ତୁ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଆମ ପାଇଁ ସର୍ବୋପରି । ତେଣୁ ସିରିଜ ରଦ୍ଦ କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୩ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଆସି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲା । ଆଉ ଏହାପରେ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଆସି ସିରିଜ ଖେଳିନାହିଁ ।

୨୦୦୯ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ୍ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ କୌଣସି ଟିମ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁନାହନ୍ତି । ଆଉ ଏହା ପଛର ସବୁଠୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ସୁରକ୍ଷା । ସେତେବେଳେ   ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କିଛି ଖେଳାଳୀ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ପୋଲିସର ୬ ଜଣ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ ୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସିରିଜ ଅଧାରୁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ୍ ।