ତାମିଲନାଡୁ ପରେ କେରଳରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା । ଆଇଏମଡି ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି

76

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ତାମିଲନାଡୁରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଏବେ କେରଳ ରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି । ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କେରଳରେ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆଜି  ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟ ୫ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରବିବାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଗତ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳ ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କିଛି ଅଂଶରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରଭାବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ଗଭୀର ଅବସାଦରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋମ୍ ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିଲା ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କେରଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଆଇଏମଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ କେରଳର ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଶିବା ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଲେ ଆଜି କିମ୍ବା ଆସନ୍ତାକାଲି କେରଳର ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲାର ଚେରୁଥାନି ଡ୍ୟାମର ଗେଟ୍ ଖୋଲାଯାଇପାରେ । ଆଜି ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍, କୋଲାମ, ପଠାନାମଥିଟା, ଆଲାପୁଜା, କୋଟାୟାମ ଏବଂ ଇଡୁକି ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ରେ ପଠାନମିତ୍ର, ଆଲାପୁଜା, କୋଟାୟାମ, ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଏବଂ ଇଡୁକି ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଆଇଏମଡି ବୁଲେଟିନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେରଳର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସହିତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଶିବା ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଲେ ଆଜି କିମ୍ବା ଆସନ୍ତାକାଲି କେରଳର ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲାର ଚେରୁଥାନି ଡ୍ୟାମର ଗେଟ୍ ଖୋଲାଯାଇପାରେ । ଆଜି ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍, କୋଲାମ, ପଠାନାମଥିଟା, ଆଲାପୁଜା, କୋଟାୟାମ ଏବଂ ଇଡୁକି ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ରେ ପଠାନମିତ୍ର, ଆଲାପୁଜା, କୋଟାୟାମ, ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଏବଂ ଇଡୁକି ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାମିଲନାଡୁ, କରାଇକାଲ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାୟାଲିସିମା ପାଇଁ ବର୍ଷା ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକାରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗଲ୍ଫ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୫.୮ କିଲୋମିଟର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି । ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଯାହା ଉଚ୍ଚତା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ଏହା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ନଭେମ୍ବର ୧୩ ସୁଦ୍ଧା ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନୂତନ ନିମ୍ନ ଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ।

ନଭେମ୍ବର ୧୫ ରେ ପଶ୍ଚିମ-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଏବଂ ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ଗତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଆଇଏମଡି କହିଛି । ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚେଙ୍ଗାଲପାଟ୍ଟୁ ଏବଂ କାଞ୍ଚିପୁରାମର ବର୍ଷା ଜିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ, କିଛି ଲୋକ ଚା ପିଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଜଳମଗ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସିଲ୍ଟ ସଫା କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଏବଂ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା । ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାରକୁ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଏଠାରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।