ନୂଆ ଲାପଟପ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ନହେଲେ କ୍ଷତି ସହିପାରନ୍ତି

29

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନୂଆ ଲାପଟପ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, କିଛି ଜରୁରୀ ଦିଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତିନି, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ନଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଲାପଟପ କିଣିବାରେ କୈାଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନି । ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଜରୁରୀ ଟିପ୍ସ ।

ସଠିକ ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମର ଚୟନ କରନ୍ତୁ : ବେଳେବେଳେ ଆମେ ନୂଆ ଲାପଟପ କିଣିବା ସମୟରେ ସଠିକ ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମର ଚୟନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେଉ । ଆଜିକାଲି ବଜାରରେ ପ୍ରି-ଇନଷ୍ଟଲଡ ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମର ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଲ୍ୟାପଟପ ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ ଠିକ ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମର ଲାପଟପ କିଣୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେଥିରେ ପୁଣି ଥରେ ଅପରେଟିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ଇନଷ୍ଟଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ସଠିକ କି-ବୋର୍ଡର ଚୟନ କରନ୍ତୁ : ଯଦି ଆପଣ ଲାପଟପରେ ଅଧିକ କାମ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସବୁବେଳେ ସଲିଡ କି-ବୋର୍ଡ ବାଲା ଲାପଟପ କିଣନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ବିଜନେସ ଲାପଟପ କିଣିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ କି-ବୋର୍ଡରେ ଜି ଏବଂ ଏଚ ମଝିରେ ନବ୍ ନିଶ୍ଚୟ ଚେକ କରି ନିଅନ୍ତୁ ।

ସଠିକ ଡିସପ୍ଲେ ସାଇଜର ଚୟନ କରନ୍ତୁ : କିଛି ଲୋକ ଛୋଟ ସ୍କ୍ରିନ ବାଲା ଲାପଟପ କିଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ସେଇଠି କିଛି ଲୋକ ବଡ ସ୍କ୍ରିନ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏମିତିରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍କ୍ରିନ ବାଛିପାରିବେ । ୧୫ ଇଂଚର ସ୍କ୍ରିନ ସାଇଜ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ପ୍ରଚଳିତ ।

ସଠିକ ପ୍ରୋସେସର ଏବଂ ରାମର ଚୟନ : ବାହାର ଫିଚର୍ସ ବ୍ୟତୀତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଫିଚର୍ସ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଲାପଟପ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ । ସଠିକ ପ୍ରୋସେସର ଏବଂ ରାମର ଚୟନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସାମନା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Comments are closed.