ଭୁଶୁଡିଲା ଝୁଲେନ୍ ପୋଲ : ଖର୍ଲା ନଦୀକୁ ଖସିପଡିଲା ଟ୍ରକ, ଫସିଗଲା ଡ୍ରାଇଭର

ସମ୍ବଲପୁର-ଦେବଗଡ଼କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର ଲୁହା ପୋଲ

107

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭୁଶୁଡିଲା ଶହେ ବର୍ଷର ପୋଲ । କୁଚିଣ୍ଡା ସହରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୪୯ ଖର୍ଲା ନଦୀ ଉପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର ଶହେ ବର୍ଷର ଝୁଲେନ ପୋଲ ଗତ ରାତିରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି । ଫଳରେ ପୋଲ ଉପରୁ ଏକ ଗାଡି ପାଣି ଭିତରେ ପଡିଯାଇଥିବାବେଳେ ହେଲପରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଡ୍ରାଇଭର ଏବେ ବି ଚାପି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଉଦ୍ଧାର କାମ ଜାରି ରହିଛି । ପୋଲ ଭାଙ୍ଗିବା ଫଳରେ କୁଚିଣ୍ଡା ସହରକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଦମକଳବାହିନୀ ଓ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦେବଗଡ଼ ପଟୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କୁଚିଣ୍ଡା ପଟକୁ ଆସୁଥିବା ୧୬ ଟନ ଲୁହାପଥର ବୋଝେଇ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍ (ଟି ଏନଏଚ ୪୯)କୁଚିଣ୍ଡା ସହର ନିକଟସ୍ଥ ଖର୍ଲା ନଦୀ ଉପରେ ୧୯୦୫ ମସିହାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ପୋଲରେ ବାଡେଇ ହୋଇଥିଲା । ଏହାଫଳରେ ବ୍ରିଜ ଗୋଟିଏ ସ୍ପାମରୁ ଲୁହା ଖସି ଯାଇ ବ୍ରିଜ ସହିତ ଟ୍ରକ ନଦୀ ଭିତରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା । ଟ୍ରକ ହେଲପରକୁ ଦମକଳ ବାହିନୀ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଉଦ୍ଧାର କରି ବୁର୍ଲା ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିଥିବା ସମୟରେ ଗାଡି ଷ୍ଟିୟରିଂରେ ଚାପିହୋଇଥିବା ଡ୍ରାଇଭର ସନ୍ତୋଷ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାର ରାତ୍ରୀରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଆଜି ସକାଳ  କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଝୂଲେନ ପୋଲ ଏକ ଦୁର୍ବଳ ଲୁହା ପୋଲ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ଏହାର ମରାମତି କରାନଯାଇ ବହୁ ଓଜନିଆ ଗାଡ଼ି ବ୍ରିଜ ଉପରେ ଚଳାଚଳ କରାଯାଉଛି । ଏନଏଚଆଇ ବ୍ରିଜ ଭାଙ୍ଗିଯିବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ବାରମ୍ବାର ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏନଏଚଆଇ ଘଟଣାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ନ ଥିଲେ । ଏହାଫଳରେ ବ୍ରିଜ ଭାଙ୍ଗି ଇତିହାସ ପାଲଟିଗଲା । ବ୍ରିଜ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ କୁଚିଣ୍ଡା ସହରାଞ୍ଚଳ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ରାସ୍ତାବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କରି ଏକ ବିକଳ୍ପ ରାସ୍ତା କରାନଗଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାକୁ ନେଇ  ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ, ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ, ଏନଏସି କର୍ମଚାରୀ, ଅଗ୍ନିଶମ, ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ, ଏନଏଚଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂତନ ବ୍ରିଜକୁ ମରାମତି କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୪୯ରେ ଯାତାୟାତ ସ୍ବାଭାବିକ କରାଯାଇଛି ।