ପିତା ଗୋଟେ ଦେଶର ସମ୍ରାଟ ଏବଂ ତାଙ୍କର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି କିନ୍ତୁ ରାଜକୁମାରୀ ଯାଇ ଅନ୍ୟ ଜାଗାରେ କାମ କରିବେ ।

95

ଜଣେ ରାଜକୁମାରୀ ଯିଏ ରାଜପ୍ରାସାଦର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣତା ଛାଡି ସାଧାରଣ ଲୋକ ପରି ରେଡ୍ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟିରେ କାମ କରିବେ ।  ଆମେ ଜାପାନର ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ।  ଜାପାନର ସମ୍ରାଟ ନାରୁହୁଟୋ ଏବଂ ସମ୍ରାଟ ମାସାକୋଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ସନ୍ତାନ କିଏ । ଆଇକୋ ତୋଷୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ।  ଇକୋ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ସେ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜାପାନର ରେଡ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟିରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ।

ବାସ୍ତବରେ, ରାଜ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ହେବ ସତ୍ତ୍ୱେ ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ରାଜକୁମାରୀ ଆକୋ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ, କାରଣ ଜାପାନର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ପୁରୁଷ ମାନେ ହିଁ  ରାଜା ସିଂହାସନରେ ବସି  ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବାର ଅଧିକାର ଅଛି । ଏହି କାରଣରୁ ରାଜକୁମାରୀ ଇକୋଙ୍କ ନାଁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଦୌଡ଼ରେ ନାହିଁ ।

ମୂଳରୁ ରେଡ କ୍ରସରେ କାମ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା

ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସବୁବେଳେ ରେଡକ୍ରସ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଡ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟିରେ ଇକୋଙ୍କ ଭୂମିକା କ’ଣ ହେବ ଏବଂ ସେ କେଉଁ କାମ କରିବେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ, ଇକୋ ରାଜ ପରିବାର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅଧିକାରିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିବେ ।

ରେଡ କ୍ରସରେ ୧୯୨୩ ଟୋକିଓ ଭୂକମ୍ପର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଦେଖିଥିଲେ

ଅକ୍ଟୋବରରେ ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋ ୧୯୨୩ ମସିହାରେ ଘଟିଥିବା ଟୋକିଓ ଭୂକମ୍ପ ପରେ ରିଲିଫ୍ କ୍ୟାମ୍ପଗୁଡିକର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଦେଖିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହ ରେଡ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟି ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଜାପାନରେ ଅନେକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟିଛି ।  ରାଜକୁମାରୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୀଡିତ ତଥା ବଞ୍ଚିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋ ସ୍ନାତକୋତ୍ତରର ଶେଷ ବର୍ଷରେ

ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋ ଗାକୁଶୁଇନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜାପାନୀ ଭାଷା ଏବଂ ସାହିତ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଶେଷ ବର୍ଷ । ଜାପାନର ଲୋକମାନେ ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି । ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ଏହି ନୂତନ ଭୂମିକାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ଆଇକୋଙ୍କ ମା ହାର୍ଭାର୍ଡ ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ  

ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋଙ୍କ ମାତା ମାସାକୋ ଜାପାନରେ ଜଣେ କ୍ୟାରିୟର ମହିଳା, ରାଜକୁମାରୀ ଏବଂ ମହାରାଣୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ମହାରାଣୀ  ମାସାକୋ ବହୁତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତା ଅଟନ୍ତି । ସେ ହାର୍ଭାର୍ଡ ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଭାଷା ଜାଣିଛନ୍ତି । ୧୯୯୩ ରେ, ସେ ଜାପାନର ସମ୍ରାଟ ନାରୁହୁଟୋଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ରାଜକୁମାରୀ ଆଇକୋ ୨୦୦୧  ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।