ଚୀନ୍-ଉତ୍ତର କୋରିଆର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଜାପାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ :  ଆମେରିକାରୁ ୪୦୦ ଟମାହାକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିବ ଜାପାନ

90

ଜାପାନ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୪୦୦ ଟି ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବେସ  ଟମାହାକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଚୀନ୍ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଦିଗରେ ଜାପାନ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସାମରିକ ବିକ୍ରୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି କାରବାର ହୋଇଥିଲା ।

ଜାପାନ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୪୦୦ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବେସ  ଟମାହାକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଚୀନ୍ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଦିଗରେ ସେ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଉଛି । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସାମରିକ ବିକ୍ରୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନ ୪୦୦ ଟମାହାକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉପକରଣ କିଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧.୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଦେବ । ଜାପାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରୁ ୨୦୨୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

ଏଜିସ ବିଧ୍ଵଂସକ ଉପରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା

୨୦୨୬ ଏବଂ ୨୦୨୭ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜାପାନ ନୂତନ ଟମାହାକ୍ ବ୍ଲକ୍ -୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହାସଲ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାର ସାମୁଦ୍ରିକ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଏଜିସ୍ ବିନାଶକାରୀ ଜାହାଜରେ ଏହାକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ଅବଶ୍ୟ, ଅକ୍ଟୋବରରେ, ଜାପାନ ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣର ୨୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରାତନ ବ୍ଲକ -୪  ମଡେଲ କ୍ରୟ କରି ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କ୍ରୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ।

ଆମେରିକୀୟ ସେନା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବେ

ଜାପାନରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରହମ୍ ଇମାନୁଏଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ସେନା ମାର୍ଚ୍ଚ ଆରମ୍ଭରେ ଟମାହାକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଜାପାନର ସେନାବାହିନୀକୁ ତାଲିମ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଟୋକିଓରେ ଜାପାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମିନୋରୁ କିହାରାଙ୍କ ସହ ଅଧିଗ୍ରହଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ ବିନିମୟ ବେଳେ ସେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

କ୍ୟୁଡୋ ନ୍ଯୁଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କିହୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ବିଶିଷ୍ଟ ଟମାହାକ୍ କ୍ରୟକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ଜାପାନ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମଶ ଗୁରୁତର ହେଉଥିବା ସୁରକ୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଆଯାଇଛି ।

ଶତ୍ରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର କ୍ଷମତା

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ସାମରିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପରମାଣୁ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନ ତାର ଶତ୍ରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଜାପାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୬ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ନରୱେ ନିର୍ମିତ ମିଳିତ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ପ୍ରାୟ ୫୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ବିଶିଷ୍ଟ ମିଳିତ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ମିସାଇଲ୍ (JSM) F-35A ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ଲୋଡ୍ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ୭.୯ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ୟେନ୍ ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଜାପାନ ସରକାର ୨୦୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ରେକର୍ଡ-ଉଚ୍ଚ ୭.୯ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ୟେନ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ, କାରଣ ଦେଶ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସ୍ଥିତିକୁ ମୌଳିକ ରୂପେ ସଂସ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା କ୍ଷମତା ଗଠନ କରିବ ବୋଲି ସଜାପାନ ବିଶ୍ଵାସ ରଖିଛି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ବିନିଯୋଗ ଜାରି ରଖିଛି । ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୨୦୨୩ ରେ ୬.୮ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ୟେନର ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡରୁ ୧୬.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଲଗାତାର ଦ୍ୱାଦଶ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜାପାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।