୧୩୬ ଜଣ ବନ୍ଧକ ଏବେ ମଧ୍ୟ ହମାସ କବଜାରେ । ୩ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ହମାସ

60

ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗତ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଗାଜା ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଦେଇ ହମାସ୍ ର ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଛି । ଏଥିରେ କମାଣ୍ଡ ସେଣ୍ଟର, ଟନେଲ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସ୍ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ହମାସ୍ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଦିନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଯୁଦ୍ଧ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମେ ହମାସ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ରକେଟ୍ ମାଡ଼ କରିଥିଲା । ଏହାର ଜବାବରେ ଇସ୍ରାଏଲ ପୁଣିଥରେ ହମାସ୍ ଏବଂ ହିଜବୁଲ୍ଲା  ଉପରେ ବୋମା ବର୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ।  ଇସ୍ରାଏଲ ରାତିସାରା ଗାଜା ଉପରକୁ ରକେଟ୍ ମାଡ଼ କରିଛି ।

ଗାଜା ସହିତ ହିଜବୁଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲର ଟାର୍ଗେଟ।

ଆଇଡିଏଫ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ଲେବାନନରେ ହିଜବୁଲ୍ଲା ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଇସ୍ରାଏଲ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ହିଜବୁଲ୍ଲା ଟାର୍ଗେଟ ବିରୋଧରେ ଇସ୍ରାଏଲ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

ଇସ୍ରାଏଲ-ହମାସ ଯୁଦ୍ଧର ଅପଡେଟ୍ –

ଆଇଡିଏଫ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ୧୩୬ ଜଣ ବନ୍ଧକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ହମାସଙ୍କ କବଳରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୧୭ ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଜଣେ ଇସ୍ରାଏଲିଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ କେବେ ଓ କେଉଁଠାରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ଆମେ ଜାଣି ନାହୁଁ ବୋଲି ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା କହିଛି ।

– ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାଜାରେ ୩ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ବନ୍ଧକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଖବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ତାଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ କରି ନିଆଯାଇଥିଲା । ମୃତକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଅଫ୍ରାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି ।

–  ଇସ୍ରାଏଲ-ହାମାସ ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ୬୧ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସିପିଜେ ଅନୁଯାୟୀ ୫୪ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ, ୪  ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ୩  ଲେବାନନ  ସାମ୍ବାଦିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

–  ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ହମାସକୁ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ମୁଖପାତ୍ର ଜନ୍ କିର୍ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିବେଶ ପାଇଁ ହମାସ ଦାୟୀ ।

– ଗତ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ରାଏଲର ସେନା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗାଜା ଷ୍ଟ୍ରିପରେ ହମାସର ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଆକାଶମାର୍ଗାରୂ ପ୍ରବଳ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ହମାସର ବହୁତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି  ହୋଇଛି ବୋଲି ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ଦାବି କରିଛି ।

– ଆଇଡିଏଫ୍ କହିଛି ଯେ ଗାଜାରେ ଡିଭିଜନ୍ ମନିଟରିଂ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ରାଡାରରେ ଆସିଥିବା ଅନେକ ହମାସ ଟାର୍ଗେଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଗାଜାରେ ଦୁଇଟି ମୋର୍ଟାର ଲଞ୍ଚ ସ୍କାଡ ବିରୋଧରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଆଇଡିଏଫ ଦାବି କରିଛି ।

– ଗାଜାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଇସ୍ରାଏଲର ଅଲରାଉଣ୍ଡ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ଗାଜାରେ ବାୟୁ ଆକ୍ରମଣରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ହୋଇଥିବା ମାରାତ୍ମକ ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ହମାସକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଅତି କମରେ ୧୪୦୦ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

– ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ସମୟରେ ହମାସ୍ ଗାଜାରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବନ୍ଧକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଥିଲେ। ଏହାର ଜବାବରେ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ୨୪୦ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି ।