44

ଇଦ୍ ପୂର୍ବରୁ ଇରାନ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ !  କମାଣ୍ଡର ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବ

ସିରିଆର ରାଜଧାନୀରେ ଇରାନ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିଛି । ଇସ୍ରାଏଲର ଜାତୀୟ ସାଇବର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଇରାନର ଜେରୁଜେଲମ ଡେ’ରେ ଦେଶରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।

ୟେମେନରେ ଥିବା ଇରାନ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମଧ୍ୟପୂର୍ବରେ ଯୁଦ୍ଧ ବଢିବାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହାର କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଇରାନ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବେ । ଏହି ସମୟରେ, ରମଜାନ ମାସର ଶେଷ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଇରାନର ଜେରୁଜେଲମ ଡେ‘ରେ  ଇସ୍ରାଏଲର ଜାତୀୟ ସାଇବର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏକ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏପ୍ରିଲ୍ 5 ରେ ଜେରୁଜେଲମ୍ ଦିବସ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ, ଏହା ପରେ ଇରାନ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୭  ରେ #OpJerusalem  ଏବଂ #OpIsrael ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରିଛି । ଆପଣଙ୍କ ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ଜଣାଉଛୁ କି ଏହି ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗଗୁଡିକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବା ।

ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ

ଏହି ଦିନ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଅନେକ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଜାତୀୟ ସାଇବର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଅନେକ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅନେକ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ ।  ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜେରୁଜେଲମ୍ ଦିବସରେ  ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଏହିପରି ସମାନ ଆକ୍ରମଣ ଦେଖାଯାଏ ।  ଇସ୍ରାଏଲ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଇରାନକୁ ଦାୟୀ କରିଆସୁଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସିରିଆରେ ଥିବା ଇରାନ ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର କିଛି ଦିନ ପରେ ଜେରୁଜେଲମ ଦିବସ ଆସୁଛି, ତେଣୁ ଏଥର ଅଧିକ କ୍ଷମତା ସହିତ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ।ଜେରୁଜେଲମ ଦିବସ କ’ଣ?ପ୍ରତିବର୍ଷ ରମଜାନ ମାସର ଶେଷ ଶୁକ୍ରବାରରେ ଇରାନର ଜେରୁଜେଲମ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ଦିନ  ସମଗ୍ର ଇରାନ, ପାଲେଷ୍ଟାଇନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତଥା ସାଇବର ସ୍ପେସରେ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧୀ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଅଟେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥାଏ, ଯେପରିକି ୱେବସାଇଟ୍ ନଷ୍ଟ କରିବା, ସ୍ମାର୍ଟ ହୋମ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା, ଫିସିଂ ମେସେଜ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ପାଠ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା, ସୋସିଆଲ୍ ନେଟୱାର୍କରେ ହ୍ୟାକ୍ କରିବା, କମ୍ପାନୀ ଡାଟାବେସରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଏବଂ ସୂଚନା ଲିକ୍ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ।