ହମାସର ନୂଆ ଚାଲ୍ । ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ପଠାଇ ଦେଉଛି ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପାଖକୁ ।

53

ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ହମାସ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପାଖକୁ ବନ୍ଧକ ଇସ୍ରାଏଲ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ  ପଠାଇ ଦେଉଛି । ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ସତର୍କ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ହମାସ କବଳରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ରାଏଲର ବିବାସଙ୍କ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ନଜର ରହିଛି । ଦୁଇ ପକ୍ଷରୁ ହଜାର ହଜାର ନାଗରିକ ମୃତ୍ଯୁବରଣ କଲାପରେ ଏବେ କିଛିଦିନ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ହୋଇଛି । ଆରବ ଦେଶ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଉଭୟ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ହମାସ୍ ବନ୍ଧକ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ବଡ ଖବର ବାହାରକୁ ଆସୁଛି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚକିତକର ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ହମାସ୍ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରୁଛି । ହାମାସର ଏହି କୌଶଳ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢି ଯାଇଛି ।  ଏଥି ସହିତ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏହି ବିଷୟରେ ସତର୍କ ହୋଇ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ହମାସର କିଛି ନୂଆ ଚାଲ ହୋଇପାରେ । ବୋଧହୁଏ ସେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା କରୁଛି ।

ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରୁଛି ହମାସ

ହମାସ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ପଠାଇଥିବା ବନ୍ଧକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ରାଏଲର ବିବାସଙ୍କ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ପରିବାରରେ ଦୁଇ ପିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ଅଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଝିଅର ବୟସ ଚାରି ବର୍ଷ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ ଆରିଏଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଝିଅଟି ମାତ୍ର ଦଶ ମାସର ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ କଫିର ।  ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତା ୟର୍ଡେନ ଏବଂ ମାତା ସିରିଙ୍କ ସହ ଅପହରଣ କରି ନେଇଯାଇଥିଲେ ।

୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ହମାସ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା

ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ହମାସ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଅଚାନକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ, ହମାସ୍ ପ୍ରାୟ ୨୪୦ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ବନ୍ଧକ ହିସାବରେ ନେଇଯାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।  ସେବେଠାରୁ ଇସ୍ରାଏଲ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ହମାସ ଟାର୍ଗେଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଆସୁଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଫଳରେ ଗାଜାରେ ବହୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛି ।  ହମାସର ବହୁ ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ ଇସ୍ରାଏଲ ହତ୍ୟା କରିଛି ।

ଅସ୍ତ୍ରବିରତିର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ୧୧ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲ ନାଗରିକ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି

ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆରବ ଏବଂ ଆମେରିକାର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ହେତୁ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ବନ୍ଧକ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତିର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ହମାସ୍ ୩୩ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ନାଗରିକଙ୍କ ବଦଳରେ ୧୧ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ବନ୍ଧକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି ।  ଏହା IDF ଦ୍ୱାରା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।  ତେବେ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହମାସ ଧ୍ୱଂସ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିବ।