ପ୍ରତିଶୋଧର ନିଆଁରେ ଜଳୁଛନ୍ତି ନେତାନ୍ୟାହୁ ।  ଆଜି ନେଇପାରନ୍ତି ଇରାନ ଉପରେ ‘ବିନାଶକାରୀ’ ନିଷ୍ପତ୍ତି

86

ଇସ୍ରାଏଲ ଯେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ଏହା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏବଂ ନିଜର ଅନ୍ୟ ସହଭାଗୀ ଦେଶଗୁଡିକର ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି । ଏଥି ସହିତ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଇରାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ ସହିତ ଏହାର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟ କେତେ ?

ଇରାନର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣକୁ କେବେ ଏବଂ କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରାଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଜି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ ଇସ୍ରାଏଲ । ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ  ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଏହି ଏଜେଣ୍ଡା ସହିତ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି ।  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନେତାନ୍ୟାହୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସହଯୋଗୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ପରାମର୍ଶ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ନିଜେ ଏ ଦିଗରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ । ଇସ୍ରାଏଲ ଗସ୍ତରେ ଆସୁଥିବା ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀର ବବୈଦେଶିକ  ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ବାବଦରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ବ୍ରିଟିଶ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡେଭିଡ କାମେରୁନ୍ ସଂଯମତା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ।

ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ଓ ୧୪ ରେ ଇରାନର ୩୫୦ ରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ଦେବାକୁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସରକାର ଏବଂ ସେନା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଇସ୍ରାଏଲର  ସମସ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆମେରିକା ଇରାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଉନାହିଁ, ଅନ୍ୟପଟେ, ହିବ୍ରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ୭୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଇସ୍ରାଏଲର ସହଯୋଗୀମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ହିବ୍ରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏହି ସର୍ଭେରେ ୧୪୬୬ ଲୋକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । କେବଳ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ଖଟେଇ ଇରାନକୁ ଉଚିତ୍ ଜବାବ  ଦେବା ଉଚିତ୍ । ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହାର ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ରଣନୈତିକ ଦାବିକୁ ସକାରାତ୍ମକ ଭାବେ ଜବାବ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସହଭାଗୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଚିନ୍ତାଧାରା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ମତଦାନରେ ଭାଗ ନେଉଥିବା ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଇରାନ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ସଂପର୍କରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାହାର ମତ ସଠିକ୍ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଇରାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଇସ୍ରାଏଲ ପାଇଁ କ’ଣ କଣ ଆହ୍ବାନ ?

ଇସ୍ରାଏଲ ଯେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ଏହା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଇରାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶମାନଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି । ଇରାନ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ୧୫୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅଛି । ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାୟୁ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଜୋର୍ଡାନ, ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆର ଆକାଶ ସୀମା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ । ଇରାନ ୩୫୦ ରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ତେବେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଏକ ବଡ଼ ଏବଂ ମାରାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଦେଶ ତଥା ଲୋହିତ ସାଗରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ସାମରିକ ବେସ ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀଙ୍କ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି । ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ହିଜବୁଲ କିମ୍ବା ହାମାସ ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଇରାନ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଭାବରେ ଗଣାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଆମେରିକା ଭୟ କରୁଛି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆକ୍ରମଣକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଦ୍ବାରା ସେ ଇରାନକୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବ ଏବଂ ତାହା  ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ଆମେରିକୀୟ ବେସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏକ ବାହାନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ, ଯାହା ଜୋର୍ଡାନ, ସାଉଦି ଆରବ, କାତାର, ଇରାକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ଡେଇଁବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବ ।

ଯଦି ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣ କରେ, ତେବେ ଇରାନ ପାଖରେ  କଣ ବିକଳ୍ପ ଅଛି ?

ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଇରାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଏହାର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି।  ଇରାନର ପ୍ରକୃତ ପରୀକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଛି ତାହା ଜଣାଯିବ ଯଦି ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣ କରେ । ୧୭  ଏପ୍ରିଲରେ ସେନା ଦିବସ ଅବସରରେ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ରାଇସି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି ଇରାନକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ସାହସ କରନ୍ତି, ତେବେ ଇରାନ ଏହା ଉପରେ ଘାତକ ତଥା ବିନାଶକାରୀ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ।ଇସ୍ରାଏଲର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଇରାନ ଉପରେ ଚାପ ପଡ଼ିବ। ଇରାନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଇରାନକୁ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ବେସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଇସ୍ରାଏଲ ଏହାର ଅଂଶୀଦାର ଦେଶମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇରାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବ ।