ଗାଜାରେ ଆଉ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ । ଚ୍ୟାନେଲର ଅଭିଯୋଗ – ଇସ୍ରାଏଲ ହତ୍ୟା କରିଛି

152

କାଇରୋର ଅଲ ଗାଡ ଚ୍ୟାନେଲର ଭିଡିଓ ସାମ୍ବାଦିକ ୟାଜାନ ଅଲ-ଜାୱାଇଡି ଗାଜାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଚ୍ୟାନେଲ ତା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ହତ୍ୟା କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଗାଜାରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ରମାଗତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେବାର ତିନି ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି, ତଥାପି ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ ।  ଇସ୍ରାଏଲ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗାଜାରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଚାଲିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେଠାରେ ବିନାଶର କଳା ବାଦଲ ଛାଇ ହେଇଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଘର ଧୂଳିସାତ ହୋଇଯାଇଛି । ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପତ୍ରକାର ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରାଯାଉଛି । ଏହା ସହିତ ଅନେକ ସାମ୍ବାଦିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ରବିବାର ଦିନ ଗାଜାରେ ଆଉ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗାଜାରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ କାଇରୋର ଅଲ ଗାଡ ଚ୍ୟାନେଲର ଜଣେ ଭିଡିଓ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଚ୍ୟାନେଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ହତ୍ୟା କରିଛି । ଚ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଲ ଗାଡ ଚ୍ୟାନେଲର ଭିଡିଓ-ସାମ୍ବାଦିକ ୟାଜାନ ଅଲ-ଜୱାଇଡିଙ୍କର ଇସ୍ରାଏଲ ସେନାର ଗୁଳିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ରମାଗତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ମରିଛନ୍ତି ସାମ୍ବାଦିକ

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଇସ୍ରାଏଲର ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଅଲ ଜଜିରା ସାମ୍ବାଦିକ ହାମଜା ୱେଲ ଡାହଡୋହ ଏବଂ ମୁସ୍ତାଫା ଥୁରିଆଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଯାହା ବିଷୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା କହିଛି ଯେ ଅଲ ଜଜିରାର ଉଭୟ ସାମ୍ବାଦିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ । ସେନା କହିଛି ଯେ ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ସାମ୍ବାଦିକ ଯୁଦ୍ଧ ଭୂମିରେ  ଡ୍ରୋନ୍ ଚଳାଉଥିଲେ ଯାହା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ଦୁଇ ସାମ୍ବାଦିକ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି AFP ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ବାଦ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଭିଡିଓ ଷ୍ଟ୍ରିଞ୍ଜର୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଯେଉଁମାନେ ରାଫା ସହରରେ କତାର ଭିତ୍ତିକ ଚ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ଏକ ଆସାଇନମେଣ୍ଟରେ ଥିଲେ ।

ହାମଜା ୱେଲ ଡାହଡୋହଙ୍କ ପୁରା ପରିବାରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ହାମଜା ୱେଲ ଡାହଦହୁ ଅଲ ଜଜିରା ସାମ୍ବାଦିକ ୱେଲ ଅଲ-ଡାହଦୋହଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ । ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ୱେଲ ଅଲ-ଡାହଦୋହଙ୍କ ପତ୍ନୀ, ଗୋଟିଏ ପୁଅ, ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଏବଂ ନାତି ଅକ୍ଟୋବରରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣରେ ୱେଲ ଅଲ-ଡାହଦୋହ ସମଗ୍ର ପରିବାରକୁ ହରାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ କତାରର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହାକୁ ଟାର୍ଗେଟ ହତ୍ୟା ବୋଲି କହିଥିଲା । ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଅଲ ଜଜିରା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି । ସେ କହିଛି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୮୨ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା କମିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ୟାଜାନ ଅଲ-ଜାୱାଇଡିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୨ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଅଧିକାଂଶ ସାମ୍ବାଦିକ ପାଲେଷ୍ଟାଇନିୟ ନଥିଲେ । ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ରମାଗତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏଥି ସହ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଅପରାଧର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅପରାଧିକ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ହାମାସ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୨୦୦ ଇସ୍ରାଏଲ ନାଗରିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ହମାସ୍ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ବହୁତ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ କରି  ରଖିଥିଲେ। ସେହି ଦିନଠାରୁ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ହମାସର ଆଡ୍ଡାକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ଗାଜା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତି କମରେ ୨୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି  ।