ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଜଣ ବନ୍ଧକ ନିହତ – ହମାସର ଦାବି

57

ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ହମାସ କହିଛି ଯେ ଦୁଇ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ବନ୍ଧକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା ଦାୟୀ । ତେବେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା ହମାସର ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି । ହମାସ୍ କହିଛି ଯେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବନ୍ଧକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାକିମାନେ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଇସ୍ରାଏଲ-ହମାସ ଯୁଦ୍ଧକୁ ୧୦୦ ଦିନ ହେଇଗଲାଣି କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ ହମାସ ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଇସ୍ରାଏଲର ସେନା ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲର ବନ୍ଦୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛି ।

ସୋମବାର ଗାଜାରେ ଦୁଇ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରକାଶ କରି ଇସ୍ରାଏଲ ହମାସକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନିରୀହ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତି ନିଷ୍ଠୁର ବ୍ୟବହାରର ନିଦର୍ଶନ ।

ଇସ୍ରାଏଲ ହମାସର ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲା

ସାମରିକ ପ୍ରବକ୍ତା ଡାନିଏଲ ହାଗରୀ ଇସ୍ରାଏଲର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ବନ୍ଧକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହମାସର ଏକ ଚାଲ ଅଟେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି ହମାସ ଗାଜାରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ନିରୀହ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଇଟାଇ, ୟୋସି ଏବଂ ନୋଏର ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ହମାସ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଡାନିଏଲ ହାଗରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହମାସ କିପରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ଯୁଦ୍ଧର ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ଅସ୍ତ୍ର କରୁଛି ଏବଂ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଏହାର ଆତଙ୍କବାଦର ଶିକାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ଏହ ହେଉଛି ତାହାର ପ୍ରମାଣ ।

ଅପହରଣର ୧୦୦ ଦିନ ପରେ ଅନେକ ଇସ୍ରାଏଲ୍-ଜର୍ମାନ ବନ୍ଧକଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଲିନରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏବଂ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ନେତାନ୍ୟାହୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

 ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା

ଏହି ସମୟରେ ହମାସର ମୁଖପାତ୍ର ଆବୁ ଓବାଇଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଜା ଅଞ୍ଚଳରେ ହମାସ ଅଟକ ରଖିଥିବା ଅନେକ ବନ୍ଧକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ନିକଟରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।  ଅବଶିଷ୍ଟମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବଢିଚାଲିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସରକାର ଏବଂ ଏହାର ସେନା ଦାୟୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ହମାସ ଏହାର ଆକ୍ରମଣକୁ ଆହୁରି ତୀବ୍ର କରିବ ।

ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣକୁ ତୀବ୍ର କରିଥିଲା

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହାର ଆକ୍ରମଣକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି । ଆଇଡିଏଫ୍ ସୈନିକମାନେ ଦୁଇଜଣ ସଶସ୍ତ୍ର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ମାଗାଜୀରେ ସେମାନଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ ଉଦ୍ୟମକୁ ପଣ୍ଡ କରିଥିଲେ । ଆଇଡିଏଫ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରକେଟ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଅନେକ ସକ୍ରିୟ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍ ଚିହ୍ନଟ କରି ଧ୍ୱଂସ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଆଇଡିଏଫ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ ୫ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି । ଏକ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଟନେଲ୍ ଶାଫ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ।