ଇସ୍ରାଏଲ-ହମାସ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏବେ କାହା ପଲା ଭାରୀ ?

180

ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେବାର ୪ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ମଧ୍ୟ ପଛକୁ ହଟିବାକୁ  ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । ହମାସ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ୨୪ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଖାନ ୟୁନିସକୁ  ମଧ୍ୟ ଘେରି ରହିଛି । ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ କାଉଣ୍ଟର ଆଟାକ୍ ଚାଲିଛି ।

ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯୁଦ୍ଧ ହେବାର ୪ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ପଛକୁ ଯିବାକୁ କେହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । ଇସ୍ରାଏଲ ଶପଥ ନେଇଛି ଯେ ହମାସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଧ୍ୱଂସ ନ କରିବା ଯାଏ ସେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରଖିବ । ହମାସ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ହମାସର ଶେଷ ଆକ୍ରମଣରେ ୨୪ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଗାଜା ଷ୍ଟ୍ରିପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ଉପରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣ । ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରୁ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନାର ଏହି କ୍ଷତି ଯାହା ସାମୟିକ କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଆଡକୁ ଗତି କରିପାରେ । ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହମାସ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜୟ ହାସଲ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ।

ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ଦିନ ବୋଲି ନେତାନ୍ୟାହୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ସେନା ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ହିରୋମାନଙ୍କ ନାମରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପାଇଁ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିବେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇସ୍ରାଏଲ ସେନା ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହାର ସେନା ଗାଜାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସହର ଖାନ ୟୁନିସକୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଖାନ ୟୁନିସରେ ହୋଇଥିବା ଲଢେଇରେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଗାଜାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବନ୍ଧକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ନେତାନ୍ୟାହୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ଭବ କି ନାହିଁ ଏବଂ ପୂର୍ବ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେତେ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ?

ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ହମାସ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହାର କଟକଣା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ୧୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଜଣ ଅପହରଣ ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ, ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ବନ୍ଦ ହେବା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ୨୪୦ ପାଲେଷ୍ଟାଇନୀୟଙ୍କ ମୁକ୍ତି ବଦଳରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ହମାସ ପରିଚାଳିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ଧ୍ୱଂସ ଘଟାଇଛି । ଗାଜାର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୫,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପାଲେଷ୍ଟାଇନୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।