ଏପଟେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀ ବିରୋଧରେ ତେଜୁଛି ବିକ୍ଷୋଭ । ସେପଟେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଆସିଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ! ଭାରତର ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ବଜାରରେ ୮୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଦବଦବା ।

916

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ନେଇ ଆସିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଲା ଭଳି ତଥ୍ୟ । ୨୦୧୯ରେ ଭାରତରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ବଜାରେ ପ୍ରାୟ ୭୧ପ୍ରତିଶତ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଦବଦବା ଥିଲା । ଯାହା ୨୦୨୦ ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ ବଢି ୮୧ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ଇଲୋକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ବଜାର

୨୦୧୯ରେ ଚୀନ୍ର ୧.୪ଲକ୍ଷ କୋଟିର ବ୍ୟବସାୟ

ମାଇକ୍ରୋମ୍ୟାକ୍ସ, ଲାଭା, ଇନଟେକ୍ସ କାର୍ବନକୁ କ୍ଷତି

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ସାମସଙ୍ଗ, ଏଲଜି ଓ ଜାପାନର ସୋନି କମ୍ପାନିକୁ କ୍ଷତି

୨୦୧୯ରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ବଜାରରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ୭୧% ଦବଦବା

୨୦୨୦ ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ ଏହା ବଢି ୮୧% ହୋଇଛି

୨୦୧୯ରେ ଭାରତ ବଜାରରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀର ୧.୬% ଭାଗିଦାରୀ

୨୦୨୦ ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୧% ଭାଗିଦାରୀ ରହିଛି

ଭାରତୀୟ ଟେଲିଭିଜନ ବଜାର ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀର ଭାଗିଦାରୀ

୨୦୧୮ ୬%

୨୦୧୯ ୯%

୨୦୨୦ (ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସ) ୮.୫%

ତେବେ ଏହାରି ଭିତରେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବର୍ଜନ ନେଇ ଉଠୁଥିବା ସ୍ୱର ଭିତରେ ଚାଇନା ଫୋନର ଚାହିଦା ଚିତ୍ର କିନ୍ତୁ ଓଲଟା ପ୍ରତିଫଳନ କରୁଛି । ଆଉ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛି କି, ସତରେ କ’ଣ ସୀମାକୁ ନେଇ ଚାଲ୍ ଖେଳୁଥିବା ଚାଇନା ଜିନିଷକୁ ଆମେ ବର୍ଜନ କରିପାରିବା କି? କ’ଣ ଏହାକୁ ଭାରତର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ବର୍ଜନ କରିବା ନେଇ ଉଠୁଥିବା ସ୍ୱର ପୁର୍ନଜୀବିତ ରହିବ ତ?

Comments are closed.