ମହାକାଶ ଅନ୍ୱେଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ପାଇଁ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ! ଆଜି ଇସ୍ରୋରୁ ଲଂଚ ହେବ ‘ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ୍’ ସାଟେଲାଇଟ

16

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ମହାକାଶ ଅନ୍ୱେଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କାଉଣ୍ଟଡାଉନ । ଆଜି ଇସ୍ରୋରୁ ଲଂଚ ହେବ ଆଇଆରଏନଏସଏସ ୧ ଏଚ୍ ସାଟେଲାଇଟ । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧୱନ ସ୍ପେଶ ସେଂଟରରୁ ପିଏସଏଲଭି ଏକ୍ସଏଲ ରକେଟ ସହାୟତାରେ ଆଜି ସଂଧ୍ୟା ୭ଟାରେ ଏହାକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ନେଭିଗେସନ୍ ସାଟେଲାଇଟ୍ ‘ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ୍’ ଆଜି ମହାକାଶକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ସାଟେଲାଇଟ ନିର୍ମାଣରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ତିଆରି କରୁଥିଲେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର । ଇସ୍ରୋ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏହି ସାଟେଲାଇଟ ନିର୍ମାଣରେ ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ସ୍ଥିତ ଆଲଫା ଡିଜାଇନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୨୫ପ୍ରତିଶତ ଅବଦାନ ରହିଛି । ୭୦ ଜଣ ଇଞ୍ଜିନିୟର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଏହି ଉପଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ସତୀଶ ଧୱନ ସ୍ପେଶ ସେଣ୍ଟରର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲଚିଂ ପ୍ୟାଡରୁ ନିଜ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଆଇଆରଏନଏସଏସ ୧ ଏଚ୍ ।

ନାଭିଗେସନ ସାଟେଲାଇଟର ସିଷ୍ଟମର ଏହା ଅଷ୍ଟମ ସାଟେଲାଇଟ । ୧ହଜାର ୪୨୫କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନର ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଆଇଆରଏନଏସଏସ ୧ ଏ ର ସ୍ଥାନ ନେବ । ପିଏସଏଲଭି ଏକ୍ସଏଲ ରକେଟ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ସାଟେଲାଇଟ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ । ଏହା ଇଣ୍ଡିଆନ ରିଜିଓନାଲ ନାଭିଗେସନ ସାଟେଲାଇଟ ସିଷ୍ଟମର ଏକ ଅଂଶବିଶେଷ । ୧୪ଶହ ୨୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏୟାରଫୋର୍ସର ଲଢୁଆ ବିମାନରେ ଜିପିଏସ ସିଷ୍ଟମ ବଦଳରେ ଆଇଆରଏନଏସଏସ ସିଷ୍ଟମ ଖଞ୍ଜିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଏହା ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ, ଭୁପୃଷ୍ଠ ପରିବହନ ଓ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରର ସହାୟକ ହେବ । ସେହିପରି ସମୁଦ୍ରରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜଳସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣରେ ଏହା ଧୀବରମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବ ।

ଇସ୍ରୋ ଚେୟାର୍ମ୍ୟାନ୍ ଏ ଏସ୍ କିରଣ କୁମାର କହିଛନ୍ତି: ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାନ ଗୋଟିଏ କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ ଖଞ୍ଜିବାରେ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଆଗକୁ ଆମେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକୁ କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ୟ୍ୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରିବୁ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.