ଇରାନ ବନାମ ଇସ୍ରାଏଲ: ଯୁଦ୍ଧର ଦ୍ବାରଦେଶରେ ଦୁଇ ଦେଶ । କାହା ପଲା ଭାରୀ ? କିଏ ଜିତିବ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ?

242

ଇରାନ ବନାମ ଇସ୍ରାଏଲ ସାମରିକ ଶକ୍ତି: ଇରାନ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ୨୪ ରୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି । ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ। ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କେଉଁ ଦେଶର ସେନା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ? କାହା ପାଖରେ କେତେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ  କେତେ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି ?

ଇରାନ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି । ୨୪ ରୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ । ୧ ଏପ୍ରିଲରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଇରାନର ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ କମାଣ୍ଡର ଏବଂ ଇସଲାମିକ୍ ରିଭୋଲ୍ୟୁସନାରୀ ଗାର୍ଡ କର୍ପସ (ଆଇଆରଜିସି)ର ସଦସ୍ୟମାନେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଇରାନ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବର ହେଉଛି ଯେ ସେ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ରଣନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।  ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ। ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କେଉଁ ଦେଶର ସେନା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ? କାହା ପାଖରେ କେତେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ କେତେ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି ?

ଜନସଂଖ୍ୟା, ମ୍ୟାନପାୱାର ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ଫୋର୍ସ

୮.୬୭ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଇରାନର ୪.୮୪ କୋଟି ମ୍ୟାନପାୱାର ଅଛି । ଏହି ଦେଶରେ ତୁରନ୍ତ ୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଇରାନର ସେନାରେ ୫.୭୬ ରୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି । ସେହି ତୁଳନାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୯୫ ଲକ୍ଷ । ଏଠାରେ ମ୍ୟାନପାୱାର ୩୭.୪୪ ଲକ୍ଷ, ଯେଉଁଥିରୁ ୧.୭୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସେନାରେ ତୁରନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ଇସ୍ରାଏଲର ସେନାରେ ୧.୭୩ ଲକ୍ଷ ସକ୍ରିୟ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି । କ୍ରିୟ ସୈନିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଯଦିଓ ଇରାନ ଆଗରେ ଅଛି, ରିଜର୍ଭ ଫୋର୍ସ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ରିଜର୍ଭ ଫୋର୍ସରେ ଇରାନର ୩.୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଥିବାବେଳେ ଇସ୍ରାଏଲରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪.୭୬  ଲକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି ।

ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ କିଏ କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ?

ଯଦି ଆମେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ତେବେ ଏ ମାମଲାରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆଗରେ ଅଛି । ହାର ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ ଅଛି । ଇରାନର ତୁଳନାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ଅଧିକ ରହିଛି। ଇସ୍ରାଏଲର ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିମାନ ଅଛି । ଏଥି ସହିତ ଇରାନର ସେନାରେ ୫୪୧ ଟି ବିମାନ ଅଛି । ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଇରାନରେ ୨୦୦ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲରେ ୩୪୧ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅଛି । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମିଶନ ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶରେ କିଛି ଜେଟ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମିଶନ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ ପାଖରେ ୨୩ ଟି ବିମାନ ଥିବାବେଳେ ଇରାନ ପାଖରେ କେବଳ ୯  ଟି ବିମାନ ଅଛି ।

ଆଟାକ ହେଲିକପ୍ଟର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହାର ୪୮ ଟି ଆଟାକ ହେଲିକପ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରି ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ। ଯେଉଁଠାରେ ଇରାନର ମାତ୍ର ୧୨ ଟି ଆଟାକ ହେଲିକପ୍ଟର ଅଛି ।

ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଆର୍ଟିଲିରି ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ରକେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ 

ଇସ୍ରାଏଲର ମୋଟ ୨୨୦୦ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଇରାନ ପାଖରେ ମୋଟ ୪୦୭୧ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି । ଇରାନରେ ୬୯୬୮୫ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲରେ ୫୬୨୯୦ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ଅଛି । ଆର୍ଟିଲିରି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଇରାନରେ ୬୫୦ ଟି ଆର୍ଟିଲିରି ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର ୫୮୦ ଟି ଆର୍ଟିଲିରି ଅଛି । ଇରାନର ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ୨୦୫୦ ଟାୱାର୍ ଆର୍ଟିଲିରି ଅଛି । ଏଥି ସହିତ, ଇସ୍ରାଏଲର କେବଳ ୩୦୦ ଟି ଅଛି । ରକେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଇରାନ ମଧ୍ୟ ଆଗରେ ରହିଛି । ଇରାନର ସେନାରେ ୧୦୮୫ ମୋବାଇଲ୍ ରକେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର୍ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର ୩୦୦ ରହିଛି ।

ଜାହାଜ, ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର

ଏବେ ନୌସେନା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ।  ଇରାନର ନୌସେନାରେ ୧୦୧ ଟି ଜାହାଜ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର ୬୭ ଟି ଜାହାଜ ଅଛି । ଇରାନରେ ବୁଡ଼ାଜାହାଜର ଏକ ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧୯ । ଯେଉଁଠାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ୫ ଟି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଛି । ଇରାନରେ ଏପରି ଅନେକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯାହା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ଉପରେ ପଡିପାରେ। ଇରାନର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ଇମାଦ୍, ଶାହାବ, ଗଦର, ପାଭେ, ଫତେଜ ,, ଖାଇବର, ସେଜିଲ ଭଳି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଇସ୍ରାଏଲର ଅନେକ ଲମ୍ବା ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି । ଏଥିରେ ପାଇଥନ୍, ସ୍କାଏ ବର୍ଚ୍ଛା ସହିତ ଅନେକ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।