ଭାରତର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଶକ୍ତି ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । ଭୟ କରିବେ ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ଥାନ ।

86

 

ଦେଶ ନିଜର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବଂ ନୂତନ ନୂତନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅନନ୍ୟ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାରୁ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ।

ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରି ଚାଲିଛି । ଦେଶ ନିଜର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ମଜବୁତ କରୁଛି ଏବଂ ନୂତନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି । ଏହି ସମୟରେ ଦେଶ ସଫଳତାର ସହ ଅନ୍ୟ ଏକ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୨୫୦  କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରତାରେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଭେଦ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି ।  ମଙ୍ଗଳବାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣରେ ଏହା ଏହାର ସମସ୍ତ ମାନ୍ୟତା ପୂରଣ କରିପାରିଛି ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପରୀକ୍ଷିତ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଇସ୍ରାଏଲର ମୂଳ କ୍ରିଷ୍ଟାଲ ମ୍ୟାଜେ 2, ଏହା ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ନିକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇ ପାରୁଥିବା ଏକ  ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର । ଏହା ROCKS ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବରରେ ଏହାର ଆହୁରି ପରୀକ୍ଷା ଫାୟାରିଂ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଅନନ୍ୟ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହାସଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ।

ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା Su-30 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରୁ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉପରକୁ ଯାଏ ଏବଂ ତାପରେ ଅତି ତୀବ୍ର ବେଗରେ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆଡକୁ ଗତି କରିଥାଏ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣରେ ଏହା ଏହାର ସମସ୍ତ ମାନ୍ୟତା ପୂରଣ କରିଛି। ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଅନେକ ଉନ୍ନତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି ।ଅକାଶମାର୍ଗରୁ ନିକ୍ଷେପଣ କ୍ରିଷ୍ଟାଲ୍ ମ୍ୟାଜ୍ 2 ହେଉଛି ଏକ ବିସ୍ତାରିତ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ରେଞ୍ଜ୍ ଏୟାର-ଟୁ-ସରଫେସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ଵାରା ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟର ସ୍ଥିର ତଥା ଚଳପ୍ରଚଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ଯେପରିକି ଦୂର ଦୂରଗାମୀ ରାଡାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଜିପିଏସ୍-ଅସ୍ୱୀକାର ପରିବେଶରେ ଟାର୍ଗେଟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି, ଯେହେତୁ ଭାରତ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସେମାନଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ ।