ବିପଦ ବେଳେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଭାରତ, ପଠାଇଲା ୨୦୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍ ତରଳ ଅକ୍ସିଜେନ

200

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ କୋଭିଡ-୧୯ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ୨୦୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍ ତରଳ ଅକ୍ସିଜେନ ନେଇ ରବିବାର ଦିନ ବାଂଲାଦେଶରେ ପହଂଚିବ । ଏହା ଭାରତ ତରଫରୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କରାଯାଇଛି କି ଏହି ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଅକ୍ସିଜେନକୁ ଗୋଟିଏ ଦେଶରୁ ଅନ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦେଶକୁ ପଠାଯାଉଛି । ଝାଡଖଣ୍ଡର ଟାଟାନଗରରୁ ୧୦ ଟି କଣ୍ଟେନର ସହାୟତାରେ ଶନିବାର ଦିନ ଅକ୍ସିଜେନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରେନ୍ ବାହାରିଛି । ଯାହାକି ରବିବାର ଦିନ ବାଂଲାଦେଶର ବେନାପୋଲରେ ପହଂଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।
କହିରଖୁ କି କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ବେଳେ ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ତୁରନ୍ତ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଅକ୍ସଜେନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପରିଚାଳନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ରେଳ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୪ ତାରିଖରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ୩୮,୮୪୧ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ ପହଂଚାଇଛି ।

ଦେଶରେ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଅକ୍ସିଜେନ ସଂକଟକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ରେଳ ବିଭାଗ ଏଭଳି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଅଧିକ ଅକ୍ସିଜେନ ଷ୍ଟକ ରଖିଥିବା ରାଜ୍ୟମାନେ ଅକ୍ସିଜେନ ନିଅଣ୍ଟିଆ ଥିବା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍ ସହାୟତାରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

କହିରଖୁ କି ଏବେ ବାଂଲାଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବ ଦେଖାଦେବା ନେଇ ଭାରତ ସରକାର ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ରମରେ ପଥମ ଦଫାରେ ଆଜି ୨୦୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍ ତରଳ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ ବାଂଲାଦେଶକୁ ପଠାଯାଇଛି ।