ମିଳିଲା ମୃତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପରିଚୟ । କାନାଡା- ଆମେରିକା ସୀମା ପାରି ବେଳେ ପାଲଟିଯାଇଥିଲେ ବରଫ ।

424

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ଆମେରିକା- କାନାଡା ସୀମାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି । କାନାଡା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏହି ପରିବାର କିଛି ବର୍ଷ ଧରି କାନାଡାରେ ରହିଆସୁଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ କେହି ଧମକପୂର୍ବକ ଭାବେ ସୀମାକୁ ନେଇଯାଇଥିଲେ । ମାମଲା ମାନବ ଚାଲାଣ ବୋଲି କାନାଡାର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ମନିଟୋବାର ରୟାଲ କାନାଡିୟ ମାଉଣ୍ଟେଡ୍ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ମୃତକଙ୍କ ନାମ ଜଗଦୀଶ ବଳଦେବଭାଇ ପଟେଲ (୩୯), ବୈଶାଲିବେନ ଜଗଦୀଶକୁମାର ପଟେଲ (୩୭), ବିହାଙ୍ଗି ଜଗଦୀଶକୁମାର ପଟେଲ (୧୧) ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଜଗଦୀଶ କୁମାର ପଟେଲ (୩)। ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସମାନ ପରିବାରର । ଏମାନଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୧୯ ରେ କାନାଡା-ଆମେରିକା ସୀମାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ ମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମନିଟୋବାର ଏମରସନ ନିକଟରୁ ମୃତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେ ପରିବାରରେ ଜଣେ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷ, ଜଣେ ବୟସ୍କ ମହିଳା, କିଶୋର ଏବଂ ଏକ ଶିଶୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।ଏସବୁ ମୃତକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ସରିଛି । ରୟାଲ କାନାଡିୟ ମାଉଣ୍ଟେଡ ପୋଲିସ (ଆରସିଏମପି) ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ମନିଟୋବାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପରୀକ୍ଷକଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଥଣ୍ଡା ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।ତେବେ ମାନବ ମାନବ ଚାଲାଣ ଯୋଗୁଁ ଏମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଇଛି ବୋଲି କାନାଡା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆମେରିକାର ମିନେସୋଟା ଜିଲ୍ଲାର ଆମେରିକାର ଜିଲ୍ଲା ଅଦାଲତରେ ୪୭ ବର୍ଷୀୟ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକ ଷ୍ଟିଭ୍ ଶାଣ୍ଡଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା। ଶାଣ୍ଡଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାନବ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ଶାଣ୍ଡ୍ ହେଉଛନ୍ତି “ଜଣେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଯାହା ଅଣଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେଡ୍ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ”। ଜାନୁଆରୀ ୧୯ ରେ ଆମେରିକା-କାନାଡା ସୀମା ନିକଟରୁ ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। ଆମେରିକାରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ରହୁଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନେଇଯିବା ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶାଣ୍ଡଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ଦିନ ଆମେରିକାର ସୀମା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ରୟାଲ କାନାଡିଆନ୍ ମାଉଣ୍ଟେଡ୍ ପୋଲିସ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଥିଲା ଏବଂ ପଟେଲ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମୃତଦେହ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାର କାନାଡା ପାର୍ଶ୍ୱ ଭାଗରେ ବରଫାବୃତ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।