ଖାଲିଟାରେ ଇରାନ ଭିସା ନିୟମ କୋହଳ କରିନି  ! ୟା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛି

82

ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ବର ୩୩ ଟି ଦେଶ ପାଇଁ ଇରାନ ତାର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଦେଇଛି। ଦ୍ବାର ଖୋଲିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଭାରତୀୟମାନେ ବିନା ଭିସାରେ ୧୫  ଦିନ ଇରାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ । ଏହି ସେବା ୪ ଫେବୃଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଇରାନ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ଜାରି କରିଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ଇରାନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା ପଛରେ କ’ଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି ?

ଏହା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ପୁରୁଣା କଥା । ୨୦୨୩ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଇରାନ ଘୋଷଣା କଲା ଯେ ଭାରତୀୟମାନେ ବିନା ଭିସାରେ ତାଙ୍କ ଦେଶକୁ ଆସିପାରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ବିନା ଭିସାରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଇରାନ ମଧ୍ୟ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ତ୍ତ ଦେଇଛି । ସେହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ କ’ଣ ଏବଂ ଭାରତ ସମେତ ସମୁଦାୟ ୩୩ ଟି ଦେଶ ପାଇଁ ଭିସା ନିୟମକୁ କୋହଳ କରିବା ପଛରେ ଇରାନର ଚିନ୍ତାଧାରା କ’ଣ ଅଛି ?

ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଇରାନରେ ଭିସା ଫ୍ରି ପ୍ରବେଶ ୪ ଫେବୃଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ତଥାପି, ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଭିସା ମୁକ୍ତ ପ୍ରବେଶ କେବଳ ବିମାନ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ।  ଯଦି ଆପଣ ସଡ଼କ ମରଗରେ ଇରାନ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ, ଆହୁରି କିଛି ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଭିସା ମୁକ୍ତ ଭ୍ରମଣରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଇରାନରେ ୧୫ ଦିନ ରହିପାରିବେ । ଭାରତୀୟମାନେ ପ୍ରତି ୬ ମାସରେ ଭିସା ମୁକ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।  ତଥାପି, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ଇରାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ସେଠାରେ ୧୫ ଦିନରୁ ଅଧିକ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଇରାନ ଏମିତି କରିବା ପଛରେ କ’ଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଛି ?

ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ଦୁଇଟି ଶିକାର !

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା କରିବା ପଛରେ ଇରାନର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଛି । ଉଭୟ ପରସ୍ପର ସହିତ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ  । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଇରାନ ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ଦୁଇଟି ଶିକାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।  ପ୍ରଥମତଃ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଶିଆ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଏହା ବିଶ୍ବରେ ଏକୁଟିଆ ପଡିଯିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଇରାନ ବିଶ୍ବ ସହିତ ତାର  ସମ୍ପର୍କ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ‘ଇରାନ ବିରୋଧୀ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବନା’ରୁ କିଛି ଆରାମ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯାହା ଇରାନ ବିଷୟରେ ବାହାରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ  ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କହି ଆସୁଛନ୍ତି ।

ଆମକୁ ଇରାନର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଜାଟୋଲ୍ଲା ଜାରଗାମୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯାହା ଭାରତ ସମେତ ମୋଟ ୩୩ ଟି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ବିନା ଭିଜାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା । ଅଜାତୁଲ୍ଲା କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକମାନେ ଭିସା ବିନା ଇରାନକୁ ଆସିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ଉପାୟରେ ଇରାନ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର ନକାରାତ୍ମକ ଧାରଣା ନଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍।

ଇରାନ ସରକାର ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ‘ଇରାନୋଫୋବିୟା’ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବିଶ୍ବର ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନେ ବିଶେଷ କରି ଆମେରିକାର ପ୍ରଚାର ଯୋଗୁଁ ଇରାନ ଏପରି ବିଶ୍ଵାସ କରୁଛି ।  ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାଧ୍ୟମରେ ଇରାନ ଏହି ‘ଇରାନୋଫୋବିୟା’କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଏଥି ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ହେବ ବୋଲି ଇରାନ ଜାଣିଛି ।ଏଥି ସହିତ, ଇରାନ ମଧ୍ୟ ଜାଣେ ଯେ ଏହା କେବଳ ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ପରି ଉତ୍ସରୁ ଆୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିଜକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଇରାନ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜୁଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ପର୍ଯ୍ୟଟନରେ ଇରାନର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶିଳ୍ପ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଆୟର ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।  ଯାହାହେଉ, ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ବିଶ୍ୱରେ ତୈଳ, ଗ୍ୟାସ ଏବଂ କୋଇଲା ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ କରୁଛନ୍ତି। ଇରାନ ଜାଣେ ଯେ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କିଛି ଉପାୟ ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଇରାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ କିପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି?

ଯଦି ଆମେ ୨୦୨୩ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହି ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ଇରାନ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ | ଏଥିସହ ବିଶ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ପ୍ରାୟ ୪୧ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଇରାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ଯଥା ୨୦୨୧ ତୁଳନାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ ଥିଲା । ଏହିପରି ଭାବେ ୨୦୨୧ ରୁ ୨୦୨୨  ମଧ୍ୟରେ ଇରାନକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ବିପୁଳ ସଂଖ୍ୟକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।

୨୦୨୩ ର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୩୧ ହଜାର ଭାରତୀୟ ଇରାନ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ୨୦୨୨ 22 ତୁଳନାରେ, ଏହି ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରାୟ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

 ଇରାନକୁ ଯାଉଥିବା ଲୋକମାନେ କିଏ ?

ଇରାନକୁ ଯାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ହେତୁ ମୁସଲମାନ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ବ୍ୟବସାୟ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି । ଇରାନ ଏକ ଇସଲାମିକ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଦେଶ ଅଟେ ।  ଏଠାରେ ପ୍ରଚୁର ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ଐତିହ୍ୟ ଅଛି ।  ଇରାନର ବଜାର, ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ମସଜିଦ, ମଦ୍ରାସା, ମଦ୍ରାସା, ମକବରା, ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ବଡ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟ୍ଟାଳିକା ବିଶ୍ୱକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ।  ଇରାନରେ ସମୁଦାୟ ୨୭ ଟି ସ୍ଥାନ ୟୁନେସ୍କୋ ଐତିହ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି ।