ବିଦାୟ ନେଲା ଫୋନି । ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଓ ନୌସେନାର ୟଙ୍ଗ ବ୍ରିଗେଡ୍, ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳକୁ ଯୋଗାଇଲେ ଖାଦ୍ୟ, ଦେଖନ୍ତୁ ଆକାଶପଥରୁ କିଭଳି ଥିଲା ଅପରେସନ । 

314

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ବାତ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଭାରତାୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ବାହିନୀ । ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ବାତ୍ୟାକୁ ୪୦ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଯେଉଁ କ୍ଷତି ଘଟିଯାଇଛି, ସେଥିରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ ।

 

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ବ୍ୟାହାତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଶେଷ କରି ପାନୀୟ ଜଳ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ସଂକଟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଆଜି ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ପୁରୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରକୃତିର କରାଳ ରୂପ ଦେଖିଛି ଓଡିଶା । ୧୯୯୯ର ମହାବାତ୍ୟା ଭଳି ପ୍ରଳୟ ରଚିଲା ଫୋନି । ଛାରଖାର କରିଦେଲା ଅଧା ଓଡିଶା । ଓଡିଶା ଇତିହାସରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇରହିଗଲା ମେ ୩ ତାରିଖ । ମାତ୍ର ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାର ଚେହେରାକୁ ବିବର୍ଣ୍ଣ କରିଦେଲା ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ । ଶ୍ୁକ୍ରବାର ଓଡିଶାରେ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ର କରାଳ ରୂପ ୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟା ଭଳି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପାଖାପାଖି ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ନାହିଁନଥିବା କ୍ଷତି କରିଛି ‘ଫୋନି’ ।

Comments are closed.