ନୂଆ ରୂପ ସହ ବ୍ରହ୍ମୋଶ୍ ର ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ପରୀକ୍ଷଣ ! ସୀମା ପାର ନକରି ମଧ୍ୟ ବାଲାକୋଟ୍ ଭଳି କରିପାରିବ ଆକ୍ରମଣ ।

130

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ଡିଆରଡିଓ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ବ୍ରହ୍ମୋଶ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲର ପବନକୁ ଲଞ୍ଚ୍ କରୁଥିବା ଭର୍ଜନର ପରୀକ୍ଷଣର ଯୋଜନା କରୁଛି । ମିସାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଭାରତ ବାଲାକୋଟ୍ ଭଳି ଏୟାର୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେ ଦେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ହତିଆରର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହା ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ । ପାକ୍ ର ବାଲାକୋଟରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଠିକଣାରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଇଜରାଏଲରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ସ୍ପାଇଶ୍-୨୦୦୦ ବୋମା ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ମିରାଜ୍ ଫାଇଟର ପ୍ଲେନ୍ ଦ୍ୱାରା ହରାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ବାୟୁସେନାର ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ୨୯୦ କି.ମି. ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ମିସାଇଲ୍ ବ୍ରହ୍ମୋଶ୍ ଏୟାର ଭର୍ଜନର ଖୁବଶୀଘ୍ର ବିକାଶ କରିବା ପାଇଁ ବାୟୁସେନା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ରୁପେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି । ଏହା ମାଟି ତଳେ ଥିବା ଟାର୍ଗେଟ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୱସଂ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ । ବାଲାକୋଟ୍ ବାୟୁସେନାରେ ଏହିଭଳି ଭାବେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଡିଆରଡିଓ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ସୁଖୋଇ ଲଢୁଆ ବିମାନ ସହ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଫାଇଟର ପ୍ଲେନର ଏହି ମିସାଇଲର ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହଜ କାରଣ ଏହାକୁ ଖୁବ୍ ହାଲୁକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

Comments are closed.