କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଗଞ୍ଜାମ ଓ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଲେ ରହିବେ ସଙ୍ଗରୋଧରେ; ସୁନ୍ଦରଗଡର ପାନପୋଷ ସବଡିଭିଜନରୁ ମଧ୍ୟ ଆସିଲେ ସଙ୍ଗରୋଧ

କେବଳ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗିବନି

1,717

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଝାରୁସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବି କଟକଣା ଜାରି କରିଛି । ଗଞ୍ଜାମ, କଟକ ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ ସଙ୍ଗରୋଧକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ୭୨ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ଫେରିଯିବାକୁ ଚାହେଁ ତାେହେଲେ ସଙ୍ଗରୋଧ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ କହିଛି । ସରକାରୀ କିମ୍ବା କୋର୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଏହି କଟକଣା ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ।

 

ଅନ୍ୟପଟେ, କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ କଲମପୁର ପଂଚାୟତର ୬ ଗାଁକୁ ୭୨ ଘଂଟିଆ ସଟଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପଂଚାୟତରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ସଟଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସରପଂଚ ମିନା କୁମାରୀ ମାଝି । ପଂଚାୟତର କଲମପୁର, ବରଗାଁ, କସାବାହି, ଘୋଡବନ୍ଧ, ଗଂଜେଇଗୁଡା ଓ ସାଗବାରୀ ଗାଁକୁ ସଟଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସଂକ୍ରମିତ ଯୁବକ ଜଣକ ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଅଂଚଳର । ତେବେ ସେ ଗତ ଗୁରୁବାର ମାମୁଁ ଘର ଗଂଜେଇଗୁଡାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଯୁବକ ଜଣକ ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକର ଟିଏମସିରେ ରହିଥିଲେ ଓ ମାମୁଁ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ । ପଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଯୁବକଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ କଂଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂ କରି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପାଖପାଖି ୬ଗାଁକୁ କଂଟେନମେଂଟ ଜୋନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ତେବେ କଲମପୁର ଅଂଚଳରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଭୟର ବାତାରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଏପଟେ, କୋଭିଡ କଟକଣା ଭିତରେ କଟକରେ ଜାରି ରହିଛି ୪ ଦିନିଆ ସଟଡାଉନ୍ । ବିଭିନ୍ନ ଛକ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ପୋଲିସ କଡା ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଛି । ସେପଟେ କରୋନାକୁ ନେଇ ସିଏମସି ନେଇଛି ଆଉ ଏକ ନିଷ୍ପତି । କଟକକୁ ଆସିଲେ ରହିବାକୁ ପଡିବ କ୍ୱାରେଂଟିନରେ । ୫ ଟି ହଟସ୍ପଟ୍ ଜିଲ୍ଲା ଓ କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବ୍ଳକରୁ କଟକ ସହରକୁ ଆସିଲେ ପ୍ରଥମେ ୧୪ ଦିନ କ୍ୱାରେଂଟିନ୍ରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି ସିଏମସି । କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ଏପରି ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ।

ଗଂଜାମ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଯାଜପୁର, ଗଜପତି, ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାରୁ କଟକ ଆସିଲେ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସେହିପରି କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି, ନରସିଂହପୁର, ମାହାଙ୍ଗା, ବଡମ୍ବା ଓ ତିଗିରିଆ ବ୍ଳକରୁ କଟକ ମହାନଗମ ଅଂଚଳକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି କଟକଣା ଲାଗୁ ହେବ । ହୋମ କ୍ୱାରେଂଟିନରେ ଯଦି ରହିବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ନଥିବ, ତେବେ ସରକାରଙ୍କ କ୍ୱାରେଂଟିନ୍ ସେଂଟରରେ ରହିବେ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି । କଟକରେ ଯେଉଁ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବାହାର ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକ ହୋଇଥିବାରୁ ସିଏମସି ଏହି ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି ।

Comments are closed.