ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ବଡ ଝଟକା :  ସାଇଫର ମାମଲାରେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

63

ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ସାଇଫର ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ପିଟିଆଇ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି ।

ପାକିସ୍ତାନରୁ ଏକ ବଡ ଖବର ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏକ ବଡ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ସାଇଫର ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (ପିଟିଆଇ) ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ୧୦ ର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି । ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ୧୦ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି ।

ARY ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଇଫର୍ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରୁଥିବା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଉଭୟ ପିଟିଆଇ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି । ଧାରା ୩୪୨ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ରେକର୍ଡ କରିବା ପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟର ଜଜ୍ ଅବୁଲ ହସନାଟ୍ ଜୁଲକର୍ନେନ୍ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

କୋର୍ଟର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପିଟିଆଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ  ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବ

କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଏହି ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ପିଟିଆଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏହି ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବେ ଏବଂ ଏହି ଦଣ୍ଡ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା ପାଇଁ PTI ନିବେଦନ କରିଛି ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ ଓମାର ଆୟୁବ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଆୟୁବ ଖାନ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ ରହିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସାହାବ ଏବଂ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି ସାହାବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଛି । ସମସ୍ତ ପିଟିଆଇ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସମସ୍ତ ପିଟିଆଇ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସଦସ୍ୟମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । PTI ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେବପାଇଁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।