ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ଆଡୁ ବିପଦ । ସେନା ଦ୍ଵାରା ଦିଆ ଯାଇଥିବା ସର୍ତ୍ତ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଶେଷ ହେଇଯିବା କି ?

76

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ତିନୋଟି ସର୍ତ୍ତ ଦେଇଛି । କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ସେ ସେହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଜୀବିତ ରହିବେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ତାହା ପାଳନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯିବ।

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ସର୍ତ୍ତ ଦେଇଛି । କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ସେ ସେହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଜୀବିତ ରହିବେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ତାହା ପାଳନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ସମାପ୍ତ ହେଇଯିବ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଏବଂ ରାଜନୀତିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା । ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ସେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ତୃତୀୟ ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯେ କୌଣସି ତିନୋଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଘୋଷଣା କରିବା ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (ପିଟିଆଇ) ସୂଚନା ସଚିବ ରାଉଫ ହାସନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାର୍ଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଇମ୍ରାନ ଖାନ – ଯିଏ  କିଛି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି ସେ କୌଣସି ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବେ ନାହିଁ ଯେତେ କଠିନ ସଜା ମିଳୁ ପଛେ । ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଏକ ଅଦାଲତ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବୁଶ୍ରା ବିବିଙ୍କୁ ୧୪ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିବା ବେଳେ ପିଟିଆଇ ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କ ଆଇନଗତ ସମସ୍ୟା ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏକ ସାଇଫର୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲାରେ ଖାନଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସେନା ତରଫରୁ ଏହି ସର୍ତ୍ତ ରଖାଯାଇଛି ।

ଏପ୍ରିଲରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା

ତେବେ, ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନ୍ୟାୟୀକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦୃଢ ଅଛନ୍ତି । ଇସଲାମାବାଦରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ହାସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଟିଆଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କଠୋର ଦଣ୍ଡ ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବେ ନାହିଁ । ବୁସରା ବିବିଙ୍କୁ ପଚାରା ଯାଇଥିଲା ତାଙ୍କ ପାଖକୁ କେହି ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆସିଛନ୍ତି କି  ।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଟିଆଇ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଦୂତମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି ଏବଂ ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ଦେଶରେ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଦଳ ଏହି ବୈଠକ ସମ୍ପର୍କରେ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରୁନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଫେବୃଆରୀ ୮ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ହାସନ ପିଟିଆଇ ସମର୍ଥିତ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଡା କାରବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଅସ୍ୱୀକାର କରି ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ପିଟିଆଇ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ନାହିଁ। ”