ମନ୍ତ୍ରୀ ପଢାଇଲେ ମହଙ୍ଗା ପାଠ: କହିଲେ, ଆୟ ବଢିଛି ମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବି ବଢିବ

85

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ଚେପା ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ କ୍ଷତକୁ ଆହୁରି ଖଣ୍ଡିଆ କରିଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ । ନିଜର ବୟାନ ମାଡ଼ରେ ସେ ଜନତାଙ୍କ ଅସୁବିଧା ବୁଝିବା ଦୂରରେ ଥାଉ ବରଂ କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି । ଆମେ ଆଜି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବରାଜ ସିଂ ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ସିସୋଡିଆଙ୍କ ବାବଦରେ କହିବୁ । ମହେନ୍ଦ୍ର ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ତେବେ ମହଙ୍ଗାକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରବିବାର ଦିନ ଇନ୍ଦୋରରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ମହଙ୍ଗା ସମ୍ପର୍କରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ମୁଁ ଏହି ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଚାହେଁ। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇନାହିଁ କି? ଯଦି ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ତୁମେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଛ, ତେବେ ତୁମେ ମଧ୍ୟ କିଛି ମହଙ୍ଗାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ସରକାର ସବୁକିଛି ମାଗଣାରେ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଥିରୁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜସ୍ୱ ପାଆନ୍ତି। ସମସ୍ତ ବିକାଶ କାର୍ୟ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି । ଜନସାଧାରଣ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଯଦି ଆମର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେବେ ମହଙ୍ଗାକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ସିସୋଡିଆ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଆପଣ କହିପାରିବେ ନାହିଁ, ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୁଁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଉଥିଲି ଏବଂ ଆଜି ମୁଁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଉଛି । ତେବେ ଆପଣ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯାହା ଥିଲା ଏବେ ବି ସେହି ମୂଲ୍ୟ ରହିବ । ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଉଥିଲେ ସେମାନେ ଆଜି ୨୫-୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଉନାହାଁନ୍ତି କି? ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ପାଉନାହାଁନ୍ତି କି? ପନିପରିବା ଚାଷୀଙ୍କ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇନାହିଁ କି? ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶ୍ରେଣୀର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ସରକାରରେ ମହଙ୍ଗା ହୋଇନଥିଲା କି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।