ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ଭାଙ୍ଗିପାରନ୍ତି ଚାଷୀ । ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବେ ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀ ।

61

କନକ ବ୍ୟୁରୋ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏମଏସପି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଖାରଜ । ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିବା କୃଷକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ପଦଯାତ୍ରା କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ କୃଷକମାନେ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । କୃଷକମାନେ ଦୁଇଟି ସ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି । ପ୍ଲାନ୍ ଏ ଏବଂ ବି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଗୋଟିଏ ଯୋଜନା ବିଫଳ ହେଲେ ଅନ୍ୟ ଯୋଜନାରୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ।

ପୁଲିସ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀ ହରିୟାଣାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ପଦଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି । ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବା ଏମଏସପି ସମେତ ସମସ୍ତ ଦାବି ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କୃଷକ ଓ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ । ନିକଟରେ ଫେବ୍ରୁଆରି ୧୮ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୨୪ ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ କୃଷକମାନେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ଫେବ୍ରୁଆରି ୨୧ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ପଦଯାତ୍ରା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ଜେସିବି ଓ ପୋକାଲେନ୍ ମେସିନ୍ ଧରି ଠିଆ ହୋଇଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ସହ ଉପଦ୍ରବୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । କୃଷକମାନେ ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ସେପଟେ କୃଷକଙ୍କ ପଦଯାତ୍ରା ଘୋଷଣା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କ ଭୟ ବଢିଛି । ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୃଷକମାନେ ଗତଥର ଭଳି ସୀମାକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢିବ । ବିଶେଷ କରି ସୀମାନ୍ତ ଅଂଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।