ହନୁମାନଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ! ପ୍ରଥମେ ଦଳିତ କହିଥିଲେ ବିଜେପି ନେତା ଏବେ କହୁଛନ୍ତି ହନୁମାନ ହେଉଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ୍ ।

159

ନିଜ ବୟାନକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ବିଜେପି ନେତା ତଥା ମେମ୍ବର ଅଫ ଲେଜିସଲେଟିଭ କାଉନସିଲ ବୁକ୍କଲ ନବାବଙ୍କ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ହନୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆଉ ଏକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ହନୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଜେପିର ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତା । ବୁକ୍କଲ କହିଛନ୍ତି ହନୁମାନ ମୁସଲମାନ ଥିଲେ । ତାଙ୍କରି ନାଁରେ ଆମ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାମକରଣ ହେଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ରେହେମାନ, ରମଜାନ, କୁର୍ବାନ ଆଦି ନାଁ ହନୁମାନଙ୍କ ନାଁ ଅନୁସାରେ ଦିଆହେଉଛି । ତେଣୁ ଏହି ଦେବତା ମୁସଲମାନ ଥିଲେ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବୁକ୍କଲ ନବାବ । ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନକୁ ନେଇ ଏବେ ନୂଆ ବିବାଦ ଠିଆ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଦଳିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଉତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ । ଶୁଣନ୍ତୁ ସେ କଣ କହିଥିଲେ ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.