ଆତଙ୍କବାଦକୁ ନା କହିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ଭୋଟର  : ଆତଙ୍କବାଦୀ ହାଫିଜ ସଇଦ ପୁଅ ନିର୍ବାଚନ ହାରିଲା

87

୧୨ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଘୋଷିତ ହେଉଛି । ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ଦେଶର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଏକକାଳୀନ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳକୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭାରତ ମଧ୍ୟ ରୁଚି ଦେଖାଇଛି ।

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପାକିସ୍ତାନରେ ଜାରି ରହିଛି । PTI ଏବଂ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ PML-N ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ଆଜାଦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ କଡା ମୁକାବିଲା ଚାଲିଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀ ହାଫିଜ ସଇଦ କାରଣରୁ ଭାରତୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ସଇଦର ପାର୍ଟି ପାକିସ୍ତାନୀ ମାର୍କାଜି ମୁସଲିମ ଲିଗ୍ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନେକ ଆସନରେ ସ୍ଥାନରେ ଛିଡା କରେଇଥିଲା । ଏହି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ହାଫିଜ ସଇଦଙ୍କ ପୁଅ ତାଲହା ସଇଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିଲା । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତାଲହ ସଇଦ ଏକ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ସହିଦ ଲାହୋରର NA-122 ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିଲା । ଫଳାଫଳରୁ ଏହା ଜଣା ପଡିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଭୋଟରମାନେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ନା କହିଛନ୍ତି ।

ଫଳାଫଳରେ ତାଲହ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା । ତାକୁ ମାତ୍ର ୨୦୪୨  ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିଲା ।  ତାଲହଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିବା ନେତାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ଲତିଫ ଖୋସା, ଯିଏକି ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନିକଟତର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଲାଟିଫର ଖୋସା ଲାହୋରର ଏହି ଆସନରୁ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ଯବଧାନରେ ଜିତିଛନ୍ତି ।

ତାଲହ ସଇଦ କିଏ ?

ତାଲହ ସଇଦ ହେଉଛି କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହାଫିଜ ସଇଦର ପୁଅ ।  ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଇବାରେ ତାର ସ୍ଥାନ ଦୁଇ ନମ୍ବର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ହାଫିଜ ସଇଦ ପରେ ତାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆତଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ତାଲହ ସଇଦଙ୍କ ସହ ଅଛି । UAPA ଅଧୀନରେ ଭାରତ ସରକାର ତାଲହାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ଲଶ୍କର-ଏ-ତାଇବା ଆକ୍ରମଣରେ ପଛରେ ତାଲହ ସଇଦର ହାତ ରହିଛି । ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଇବା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ତାଲହଙ୍କ ନାମ ଆସିଛି । ଏଥିସହ ସେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଥିବା ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ତାଲହାଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ସବୁଥର ସେ ଖସି ପଳାଇ ଯାଇଛି । ତାଲହ ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଲାହୋର ଆସନରୁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲା । ଯେଉଁଠାରୁ ପିଟିଆଇ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ କହୁଥିଲେ । ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଗିରଫ ଏବଂ ତିନିଟି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେତୁ ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିନଥିଲେ ।