ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା । ସ୍ୱଦେଶୀ ମୋବାଇଲ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ୪୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତି । ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରୋକ୍ଷରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ।

3,063

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଭାରତକୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ହବ୍ କରିବା ଦିଗରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଏହାର ଉପାଦାନ ତିଆରି କରୁଥିବା ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ସରକାର ୪୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଘରୋଇ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ସରକାର ଚାରିରୁ ଛଅ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ୭୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଯୋଗାଯୋଗ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାବିନେଟ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଏହି ଯୋଜନା ଭାରତକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ସରକାର ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦିଗରେ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ତେବେ ଏହା ଅଧୀନରେ, ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପାଦାନ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ୪୦୯୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏଥିରେ ଏକତ୍ରୀତ, ପରୀକ୍ଷଣ ମାର୍କିଂ ଏବଂ ପ୍ୟାକେଜିଂ ୟୁନିଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି | ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କମ୍ପାନୀର ବିକ୍ରୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଜଡିତ ହେବ, ଯାହା ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ୧ ମିଲିୟନ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଛଅ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଲଷ୍ଟର ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ୩୭୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଏହି ରାଶି ଆଗାମୀ ଆଠ ବର୍ଷରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ |

Comments are closed.