ଟଙ୍କା ଅଭାବରୁ କାଠମିସ୍ତ୍ରୀ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ବୋଲର । ଦେଶପାଇଁ ଜିତିଥିଲେ ବିଶ୍ୱକପ୍

640

କନକ ବ୍ୟୁରୋ : ଅର୍ନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଜୀବନ ସହଜରେ ବିତି ନାହିଁ   । ଏଭଳି ଜଣେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ କି, ଅନେକ ଅର୍ନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ ବି କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ପରେ ସେ ଏବେ ଜଣେ କାଠମିସ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାମକରି ନିଜର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଛନ୍ତି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟ ଟିମର ପୂର୍ବ ସ୍ପିନର ଜେଭିଅର ଡେହଟି ୨୦୧୭ ରୁ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ପରେ ବହୁ ବାଧା ବିଘ୍ନ ଦେଇ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ସେ ଘର ଚଳାଇବାକୁ କାଠ ମିସ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ କ୍ରିକେଟର ଆସୋସିଏସନ ଡେହଟି କାଠ କାମ କରୁଥିବାର ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛି । ଏଥିରେ ଡେହଟି ଏକ ବିଲ୍ଡିଂ ପାଖରେ କାଠ କାମ କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜାଭିଅର ଡେହଟି ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟିମର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ପିନର ଥିଲେ । ସେ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଅର୍ନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲେ । ୨୦୧୫ ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟିମ୍ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ୫ମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିଥିଲା । ଡେହଟି ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅର୍ନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ସେହି ବିଶ୍ୱକପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିରୋଧରେ ଖେଳିଥିଲେ । ହେଲେ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ତାଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳି ନଥିଲା ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟର ଆସୋସିଏସନ ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓରେ ଡେହଟି କହୁଛନ୍ତି କି ‘ମୁଁ ଯେବେ କ୍ରିକେଟ ଛାଡିଲି ତା ପରେ ଭାବି ନଥିଲି କି ଆଗକୁ କଣ କରିବି, ମୋ ମୁଣ୍ଡରେ ଚିନ୍ତା ଥିଲା କି ଆଗକୁ କଣ ହେବ ଓ ମୁଁ କଣ କରିବି , କ୍ରିକେଟ ଛାଡିବା ପରେ ୧୨ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେତେବେଳେ ଯାହା କାମ ମିଳିଲା କରୁଥିଲି । ଏବେ କାଠମିସ୍ତ୍ରୀ କାମ ଶିଖିଲି ଓ କରୁଛି ’ ।

Comments are closed.